Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrów Wlkp./ Jarocin - Policjanci w trosce o bezpieczeństwo seniorów

Data publikacji 20.02.2017

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, kontynuują spotkania z ostrowskimi seniorami. Profilaktycy spotkali się z seniorami klubu „Optymiści” oraz ośrodka wsparcia „Senior – Wigor” przy ostrowskim MOPS-ie, z którymi rozmawiali o bezpieczeństwie podczas kontaktów z nieznajomymi, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz zagrożeniach związanych z czadem.

Spotkania z osobami starszymi są jednymi z priorytetowych zadań ostrowskich profilaktyków. Jest to grupa szczególnie narażona na niebezpieczeństwa związane m.in. z oszustwami. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że osoby te często nie mają dostępu do internetu, a jedynym źródłem rzetelnej informacji pozostaje prasa i telewizja.

Duży nacisk policjanci kładą też na profilaktykę, dotyczącą bezpieczeństwa seniorów na drodze. Seniorzy są grupą niejednorodną, bardzo często decyduje o tym wiek, stan zdrowia, styl życia i aktywność. Z czasem jednak mogą mieć problemy ze wzrokiem, słuchem, koncentracją, elastycznością mięśni. Osoby, które są już w podeszłym wieku, mają mniej fizycznych i psychicznych możliwości, aby radzić sobie w warunkach nasilonego ruchu miejskiego. Ich zachowanie na jezdni charakteryzuje często niepewność i występowanie reakcji lękowych. Dotyczy to ruchu drogowego, zarówno w odniesieniu do pieszych, rowerzystów, jak i kierujących pojazdami.

Wychodząc naprzeciw zagrożeniom seniorów policjanci organizują szereg spotkań z mieszkańcami powiatu ostrowskiego, w tym m.in. z klubami seniora czy Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W lutym br. spotkania odbyły się w klubie seniora „Optymiści” oraz ośrodku wsparcia „Senior – Wigor”, działającego przy ostrowskim MOPS-ie.

Podczas rozmowy z profilaktykiem, seniorzy dowiedzieli się jak zabezpieczyć się przed oszustwami, m.in. „na policjanta” czy „na wnuczka”, jak reagować kiedy staniemy się ofiarą oszusta oraz co zrobić kiedy brak nam pewności co do osoby, która próbuje wejść do naszego mieszania.

Na spotkanie „Optymistów” zaproszony został, również jeden ze strażaków PSP w Ostrowie Wielkopolskim. Przypomniał on seniorom o bezpieczeństwie w domu. Omówiony został problem zaczadzenia oraz zasady postępowania w takiej sytuacji. Seniorzy dowiedzieli się jak wygląda specjalnie urządzenie, które w przypadku ulatniającego się czadu może uratować ich życie.

Poruszone zostały także tematy związane z bezpieczeństwem na drodze. Seniorom zwrócono uwagę na obowiązujące przepisy drogowe oraz konieczność noszenia elementów odblaskowych. Przy pomocy prezentacji multimedialnych seniorzy mieli okazję zobaczyć także różnicę między pieszym bez odblasków, a tym który je nosi.

Codziennie każdy z nas jest jednym z uczestników ruchu drogowego. Zarówno kierujący pojazdami jak i piesi powinni wzajemnie zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników na drodze. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i pamiętajmy, że w końcu każdy z nas może za chwilę zmienić swoją „rolę” na drodze.

Małgorzata Łusiak/ RKG

 

Klub Samopomocy Mieszków, to grupa aktywnych seniorów z Mieszkowa. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, odwiedzili seniorów, przekazując im kilka dobrych rad, między innymi, jak ustrzec się przed oszustwem na tzw. wnuczka czy funkcjonariusza Policji.

  

Pomimo, iż seniorzy spotykający się w ramach funkcjonującego w Mieszkowie Klubu Samopomocy Mieszków czas spędzają bardzo aktywnie, znaleźli też chwilę na spotkanie z policjantami, które odbyło się 16 lutego br.

Prelekcja przeprowadzona przez mundurowych poświęcona była problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw na "wnuczka”, czy też „funkcjonariusza Policji”. Policjanci szczegółowo omówili sposób działania sprawców, wskazali zagrożenia, uczulili, na co seniorzy powinni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz wskazali, co robić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać.

Policjanci przestrzegali także, przed próbami oszustw na przedstawicieli NFZ. Przypominali, że przedstawiciele tej instytucji nigdy nie udają się do mieszkań pacjentów, nie oferują też żadnych usług. Masaże, lecznicze środki czy sprzęt rehabilitacyjny jest zawsze zalecany przez lekarza, nie przez akwizytora.

Policjanci radzili również, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa. Przypominali, by drzwi wejściowe do mieszkania zawsze były zamknięte na klucz, nawet gdy jesteśmy w domu. Gdy intruz się do niego dostanie, trudno się go pozbyć. Jeśli zawita do nas  akwizytor czy domokrążca, nie wpuszczajmy go do środka. Nagła wizyta inkasenta i to zupełnie nam nieznanego też powinna wzbudzić naszą czujność. Duża część spotkania poświęcona była bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Seniorzy bardzo aktywnie włączyli się do rozmowy, wykazywali spore zainteresowanie i dzielili się własnymi doświadczeniami. Nie brakowało także pytań, na które funkcjonariusze starali się szczegółowo i wyczerpująco odpowiadać. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie.

Agnieszka Zaworska/ RKG

 

 

Powrót na górę strony