KWP - Odzyskana tablica epitafijna przekazana do Muzeum Narodowego
Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odzyskali unikalną zabytkową tablicę epitafijną rodziny Hildebrandów z 1742 roku. 30 stycznia br. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinsp. Tomasz Trawiński uroczyście przekazał odnaleziony zabytek Muzeum Narodowemu w Poznaniu.
Dzięki wieloletniej współpracy z Kurią Metropolitalną w Poznaniu, Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu i Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ustalili, że na terenie giełdy staroci w Poznaniu jest oferowana do sprzedaży tablica epitafijna z 1742 roku.
W trakcie działań podjętych na terenie giełdy staroci w dniu 12 listopada 2016 roku policjanci ujawnili oferowaną do sprzedaży zaginioną tablicę epitafijną rodziny Hildebrandów.
Jak ustalono w Muzeum Narodowym w Poznaniu, tablica od końca XIX wieku znajdowała się na stałej ekspozycji poznańskiego Muzeum Prowincjalnego (wcześniejsza nazwa Muzeum Narodowego w Poznaniu) i ujęta była wśród 300 najcenniejszych zabytków Wielkopolski.
Zabezpieczona tablica stanowi bardzo cenny zabytek i świadectwo historii z XVIII wieku, kiedy rodzina Hildebrandów odgrywała bardzo znaczącą rolę w naszym regionie. Z treści informacji znajdujących się na tablicy możemy dowiedzieć się szczegółowo o losach rodziny Hildebrandów, której głowa - Paul Hildebrand był szanowanym sędzią miejskim i sukiennikiem.
Tego typu znaleziska są bardzo dużą rzadkością i każdy taki przypadek jest niezmiernie cenny z punktu widzenia dalszych opracowań historycznych, które z pewnością, również w tej sytuacji zostaną przeprowadzone. Zabezpieczone epitafium, jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy wielkopolskiej Policji w obszarze ochrony zabytków.
Piotr Garstka/PG