Kalisz - Łowca ptaków zatrzymany
Data publikacji 31.03.2016
28 marca br. funkcjonariusze Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, patrolując rejon jednego z osiedla, zauważyli podejrzanie zachowującego się mężczyznę. Rozkładał siatkę, która miała służyć najprawdopodobniej do nielegalnego odłowu ptactwa. Tuż obok stały trzy klatki transportowe, w których znajdowały się ptaki, które są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Były to: szczygieł, kulczyk oraz makolągwa.
Ptaki służyły jako wabie do nawoływania innych dziko żyjących ptaków. Zlatując się w to miejsce, miały zostać odłowione przy użyciu rozstawionej siatki. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę, uniemożliwiając mu działanie.
Policjanci w mieszkaniu zatrzymanego oraz budynkach gospodarczych należących do 41-latka, znaleźli także ptaka rasy szczygieł, którego posiadanie jest również zabronione.
Ptaki zostały przekazane lekarzowi weterynarii, a następnie po fachowych oględzinach zostały wypuszczone na wolność.
Mężczyzna usłyszał już w tej sprawie zarzuty. Za popełnione czyny 41-latkowi grozi kara od 3 miesięcy do lat 5 więzienia.
Kiedyś hodowla ptaków krajowych była rozpowszechniona wśród amatorów ptaków śpiewających, które były chwytane. Obecnie większość gatunków jest objęta ochroną prawną na mocy rozporządzenia i karalne. Ochrona przyrody w Polsce realizowana jest głównie w oparciu o ustawę o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r.
Ochronie ptaków podlegają gatunki rzadkie, wymierające, oraz stanowiska wokół gniazd bardzo rzadkich gatunków: np. bielika, puchacza, bociana czarnego. Oznacza to, że nie wolno ich zabijać, hodować i przetrzymywać, nabywać, przesiedlać, wywozić poza granice kraju w stanie żywym lub martwym, ich jaj i gniazd, płoszyć a nawet fotografować w okresie ochronnym. Ptaki podlegające ochronie gatunkowej określa się mianem gatunków chronionych.