Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złotów - Konferencja "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży a substancje psychoaktywne"

Data publikacji 19.11.2015
1Policjanci złotowskiej komendy wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zorganizowali konferencję pod hasłem „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży a substancje psychoaktywne”. Celem konferencji było wypracowanie schematów postępowania oraz „dobrych praktyk” istotnych dla skuteczności walki z substancjami psychoaktywnymi.


17 listopada w sali kinowej Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej odbyła  się konferencja, której tematem były zagrożenia jakie niosą za sobą substancje psychoaktywne.

Organizatorami konferencji byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Złotowie oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Złotowie. Konferencję swoim patronatem objęli Starosta Powiatu Złotowskiego Ryszard Goławski oraz Burmistrz Miasta Złotów Adam Pulit.

Adresatami wspólnej wymiany doświadczeń byli przede wszystkim pedagodzy, nauczyciele oraz pracownicy socjalni powiatu złotowskiego, czyli osoby na co dzień stykające się z problemem zażywania dopalaczy. Głównym założeniem spotkania była prezentacja koncepcji spójnych i skoordynowanych działań profilaktycznych prowadzonych na terenie miasta i powiatu przez różne podmioty do tego zobowiązane.

Posiadaną wiedzą z zakresu tej problematyki podzieliła się pani Agnieszka Reszko-Kowalska starszy asystent oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Złotowie, która w swoim wystąpieniu omówiła działania profilaktyczne realizowane przez inspekcję sanitarną w zakresie problematyki substancji psychoaktywnych.

Następnie policjant Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową  zaprezentował działania realizowane przez Policję, skierowane przeciwko osobom wprowadzającym do obrotu substancje chemiczne zwane potocznie dopalaczami. Wymienił szereg inicjatyw organizowanych przez wielkopolską policję w szkołach, w formie spotkań czy konkursów. Mówił też o kampanii MSW „Dopalacze kradną życie”.

Przypomniał też o nowelizacji z dniem 1 lipca 2015 r. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, polegającej na umieszczeniu na liście środków zabronionych 114 rodzajów związków chemicznych zawartych w dopalaczach, które są aktualnie traktowane jako narkotyki.

Wyczerpującą prezentację na temat dopalaczy, jaką mają postać, jaka jest po nich reakcja organizmu i jak rozpoznać osobę, która je bierze, przedstawił specjalista terapii uzależnień Przemysław Siciarz.

Wiele czasu poświęcił na wyjaśnienie zasad marketingu tego typu środków i swoistego rodzaju mody na dopalacze wśród młodzieży. Tłumaczył jak istotne jest podnoszenie świadomości na temat zagrożenia jakie niosą środki psychoaktywne, zarówno wśród młodzieży jak i rodziców. Przedstawił też ofertę pomocową placówki, którą reprezentował.

Kolejna z prelegentek Maria Wawrzyniak radca prawny Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Złotowie w swojej prezentacji przedstawiła aktualną sytuację prawną dotyczącą substancji psychoaktywnych oraz działalność kontrolno–represyjną realizowaną przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

Po zakończeniu pierwszej części konferencji nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu powiatowego na najlepszy projekt graficzny, ulotki promującej życie wolne od uzależnień pod hasłem „Młodzież bezpieczna i niezależna”.

Laureaci odebrali nagrody z rąk Wicestarosty Złotowskiego Daniela Sztycha, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego mgr Haliny Godlewskiej, Sekretarza Urzędu Miasta w Złotowie pani Aleksandry Zachęć oraz Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Złotowie mł. insp. Witolda Pająka.

W drugiej części konferencji Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Złotowie Mirosław Mincewicz podkreślił w swoim wykładzie, że najważniejsze jest zaproponowanie młodzieży alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Podkreślał, że jest to jeden z elementów, który zapobiega poszukiwaniu przez młodych ludzi „wygodnego” sposobu wypełnienia czasu wolnego poprzez kontakt z substancjami psychoaktywnymi.

Następnie w swojej prezentacji pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Złotowie Zofia Pufal omówiła psychologiczne aspekty oraz powody sięgania młodych ludzi po środki odurzające.

Kolejną osobą, która zabrała głos był lekarz medycyny psychiatrycznej Wojciech Czernaś ze Szpitala Powiatowego im. Alfreda Sokołowskiego, który w swoim wykładzie omówił sposoby leczenia uzależnień. Podkreślał jak istotne oprócz leczenia stacjonarnego jest uzyskanie pomocy osoby uzależnionej przez grupę wsparcia. Spotkania w ramach „grup wsparcia” osób uzależnionych niejednokrotnie przynoszą fantastyczne rezultaty - zaznaczył.

Na zakończenie konferencji organizatorzy przeprowadzili panel dyskusyjny, po wspólnej wymianie doświadczeń osób zajmujących się problematyką dopalaczy, sformułowano kilka wniosków i projektów. Realizacja systemowego kształtowania świadomości członków rodziny, wyposażenie ich w fachową wiedzę może w sposób istotny przyczynić się do rozwiązania problemu uzależnienia.

Pliki do pobrania

  • 49 B
Powrót na górę strony