Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Seminarium szkoleniowe Drakkar

Data publikacji 08.10.2015
DSC 0733Na przełomie września i października w Tarnowie Podgórnym odbyło się seminarium szkoleniowe dotyczące przepływu danych w systemie informacji Schengen. Przedstawiciele służb mundurowych z Polski oraz Rumunii i Włoch mogli wymienić się doświadczeniami w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, samochodowej oraz zabezpieczania mienia.


Od 28 września do 2 października br. odbyło się w Tarnowie Podgórnym seminarium szkoleniowe „Doskonalenie współpracy oraz systemu przepływu danych w systemie informacji Schengen w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej, samochodowej oraz zabezpieczenia mienia pochodzącego z przestępstw dokonywanych  we wspólnym rynku UE”. Seminarium szkoleniowe zostało przeprowadzone w ramach projektu „Drakkar polsko-norweski kurs na bezpieczeństwo strefy Schengen”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, w którym Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu uczestniczy wraz z Komendami Wojewódzkimi  Policji z siedzibą w Radomiu,  Krakowie oraz  Łodzi.

Uroczystego otwarcia seminarium dokonał I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu – insp. Jarosław Rzymkowski. W seminarium szkoleniowym  oprócz policjantów pionu kryminalnego z wyżej wymienionych jednostek Policji uczestniczyli także policjanci z Biura Służby Kryminalnej Komedy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Komendy Stołecznej Policji, Komend Wojewódzkich Policji z Kielc i ze Szczecina. Ponadto mieliśmy przyjemność gościć zaproszonych  funkcjonariuszy instytucji zewnętrznych z Izby Celnej w Warszawie oraz z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Doświadczeniami policji z zakresu ustalania majątku podejrzanych w kraju i za granicą podzielili się funkcjonariusze z Rumunii oraz Włoch.

W trakcie trwania seminarium swoje wystąpienia mieli także zaproszeni goście z Ministerstwa Finansów, Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu, Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Narodowego Instytutu Leków, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu Państwowej Straży Pożarnej, Izby Skarbowej w Poznaniu.

W ramach przeprowadzonego seminarium jego uczestniczy mogli zapoznać się i wymienić doświadczeniami organów ścigania m.in. w zakresie blokowania środków finansowych podmiotów realizujących transakcje podejrzane w obrocie międzynarodowym. Uczestnicy seminarium zostali także zaznajomieni z procedurą prania brudnych pieniędzy a zabezpieczaniem majątku przestępców w kraju i zagranicą. W panelu dotyczącym międzynarodowej współpracy w zwalczaniu przestępczości narkotykowej dużo uwagi przywiązano zagadnieniom związanym z pojawieniem się nowych substancji psychoaktywnych oraz ich identyfikacji. Przedstawione zostały przykłady zatruć śmiertelnych tymi substancjami. Swoimi doświadczeniami z miejsc oględzin nielegalnych laboratoriów ujawnionych w województwie łódzkim podzielili się policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Ciekawe prezentacje na temat przypadków ujawnienia upraw konopi na terenie województwa wielkopolskiego omówili  funkcjonariusze z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu. W trakcie trwania zajęć warsztatowych przeszukano pojazd pod kątem ujawnienia narkotyków oraz dokonano wstępnej identyfikacji i analizy ujawnionego materiału.

W panelu dotyczącym zwalczania przestępczości samochodowej przeprowadzono procedurę awaryjnego otwierania i uruchamiania samochodów przy udziale biegłych oraz innych funkcjonariuszy policji. Przedstawiono również rolę i możliwości wykorzystania analizy kryminalnej w zwalczaniu tego typu przestępczości w oparciu o funkcjonujący System Informacji Schengen. Omówiona została skala tego zjawiska w latach ubiegłych oraz  stan zagrożenia w chwili obecnej.

Podobna analizę przedstawili policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej na terenie województwa wielkopolskiego. Na zakończenie seminarium wszyscy jego uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie.

Na uwagę również zasługuje fakt, że osoby biorące udział w seminarium szkoleniowym w ramach przeprowadzonego przedsięwzięcia charytatywnego zebrały kwotę  474 złotych, która została wpłacona na konto Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom Po poległych Policjantach.

Powrót na górę strony