Słupca - Wakacyjna profilaktyka
Data publikacji 30.07.2015
Odwiedzając miejsca wypoczynku letniego: gospodarstwa agroturystyczne czy ośrodki wypoczynkowe, podczas rozmów z właścicielami placówek mundurowi przekazują ulotki i plakaty na temat akcji "Czarny punkt wodny" oraz "Bezpieczna woda". Głównym założeniem tych przedsięwzięć jest przypomnienie dzieciom, młodzieży i dorosłym zasad bezpiecznych zachowań nad wodą, bezpiecznego podróżowania oraz zwrócenie uwagi na problem zażywania dopalaczy.
Policjanci odwołują się do rozsądku wypoczywających i uzmysławiają ludziom niebezpieczeństwa, jakie mogą napotkać nad akwenami wodnymi. Od początku roku na terenie Wielkopolski utonęły 23 osoby. W okresie wakacyjnym życie straciło z powodu utonięcia 12 osób. Statystyki wskazują, że większość ofiar utonięć znajdowała się w chwili wypadku pod wpływem alkoholu. Spożycie alkoholu może spowodować między innymi obniżenie możliwości psychomotorycznych, niedostosowanie funkcji krążeniowych i oddechowych do potrzeb intensywnego wysiłku fizycznego, zaburzenie regulacji temperatury ciała.
Nie lekceważmy wody i nie przeceniajmy swoich umiejętności!
1. Kąpać powinno się tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
2. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
3. Nie należy skakać do zbiorników wodnych, których nie znamy.
4. Przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody, szczególnie podczas wysokiej temperatury powietrza. Nie wolno gwałtowanie się zanurzać.
5. Ze sprzętu wodnego należy korzystać tylko w kamizelkach ratunkowych.
6. Będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet jeśli jest to basen umieszczony na terenie własnej posesji.
7. Pamiętajmy, że prowadzenie pod wpływem alkoholu w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego grozi konsekwencjami prawnymi.