Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kalisz - Kolejne kontrole pod kątem dopalaczy - video

Data publikacji 23.06.2015
radiowoz1Kaliscy policjanci wspólnie z pracownikami z Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontrolowali jeden ze sklepów podejrzewanych o handel tak zwanymi dopalaczami. W trakcie czynności zabezpieczono blisko 400 sztuk saszetek różnego rodzaju „talizmanów”, które mogą zawierać substancje psychoaktywne. Szacunkowa wartość zabezpieczonych produktów wynosi ponad 7 tysięcy złotych.


Wizyta pracowników z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu wraz z asystującymi im funkcjonariuszami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, która miała miejsce 20 czerwca br. Zaskoczeni nią byli nie tylko pracownicy punktu sprzedającego tak zwane ”talizmany”, ale również klienci tej placówki handlowej. Mimo informacji o przeprowadzanej wewnątrz kontroli „konsumenci” cały czas pukali do drzwi sklepu, usilnie próbując dostać się do środka. W uzasadnionych przypadkach mundurowi legitymowali te osoby.

W trakcie kontroli inspektorzy sanepidu zabezpieczyli blisko 400 opakowań różnego rodzaju produktów, co do których zachodziło podejrzenie, że są środkami zastępczymi. Wkrótce zdeponowane środki zostaną poddane badaniom laboratoryjnym w celu oceny ich szkodliwości na organizm człowieka, a wyniki badań zadecydują o dalszym toku postępowania.

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest organem uprawnionym do prowadzenia postępowań w sprawach środków zastępczych w trybie administracyjnym. Zgodnie z prawem, w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny może nakazać wycofanie go z handlu na okres do 18 miesięcy. W tym czasie prowadzone są badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Inspektor sanitarny dodatkowo może również nakazać zaprzestanie prowadzenia działalności w obiektach służących wprowadzaniu podejrzanego produktu do obrotu - czyli np. zamknąć sklep na okres do 3 miesięcy.

Postępowanie karne może być wszczęte, gdy wśród zabezpieczonych środków znajdą się substancje psychoaktywne wskazane w Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

Niebezpieczeństwo sięgania po środki zastępcze polega na tym, że konsumenci nie znają pełnego składu zakupionego produktu. Opakowania dopalaczy zawierają one nieznane mieszaniny, których składnikami mogą być dwie lub więcej substancji psychoaktywnych, a także przypadkowe mieszanki związków chemicznych. Najczęściej są to nowe, niezbadane substancje. Ich zażywanie jest niebezpieczne i może prowadzić do zatrucia organizmu, a nawet do śmierci.

{flvremote}/biblioteka/filmy3/kalisz-dopki-ok.flv{/flvremote}

Film do pobrania tutaj
Powrót na górę strony