Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Podsumowanie akcji "Poznański rower - bezpieczny rower"

Data publikacji 30.01.2015
ulotka rower1Komenda Miejska Policji w Poznaniu jako autor programu prewencyjnego „Poznański rower - bezpieczny rower” dotychczas zarejestrowała 6254 rowery. Pierwsza akcja znakowania odbyła się 22 marca 2014 roku.Program adresowany jest do mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego, a także osób uczących się i studiujących na terenie aglomeracji poznańskiej.



Inauguracja programu „Poznański rower - bezpieczny rower” odbyła się 21 marca 2014 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu. Łączna liczba zarejestrowanych rowerów wynosi 6254. Podmiotami współuczestniczącymi w realizacji programu jest Urząd Miasta Poznania, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, AMS – biuro reklamy zewnętrznej, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, Zarząd Dróg Miejskich, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pierwsza akcja znakowania odbyła się 22 marca 2014 roku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu z udziałem IKEA, Decathlon i Fabryka Formy.

Źródło finansowania projektu opierało się w głównej mierze na środkach finansowych przekazanych na cele realizacji projektu przez Urząd Miasta Poznania oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Komenda Miejska Policji od marca do grudnia ubiegłego roku wzięła udział w wielu akcjach i wydarzeniach promujących znakowanie jednośladów, w tym bezpieczną jazdę na rowerze oraz właściwe jego zabezpieczenie. Znakowanie rowerów odbywało się podczas wielu imprez plenerowych takich jak: Festyn Osiedla Stare Miasto „Stary Marych znakuje rower”, Dzień Dziecka na Ligowcu, „Targ śniadaniowy” Rodzinny Ogród Działkowy „OTOWO”.

Celem głównym projektu jest ograniczenie liczby kradzieży rowerów na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego, wdrożenie efektywnego systemu znakowania rowerów oraz wykorzystanie do rejestracji policyjnej bazy danych, przeprowadzenie kampanii informacyjnej dot. właściwego zabezpieczenia i parkowania rowerów, podniesienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego, wzrost zaufania społecznego do Policji. W roku 2014 w porównaniu do 2013 na terenie Poznania i powiatu poznańskiego zanotowano spadek kradzieży rowerów.

Program adresowany jest do mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego, a także osób uczących się i studiujących na terenie aglomeracji poznańskiej. W Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz we wszystkich podległych komisariatach wyznaczono koordynatorów programu. Znakowanie odbywało się we wszystkich jednostkach KMP zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie internetowej: www.poznan.policja.gov.pl.

Do programu mogła przystąpić wyłącznie osoba pełnoletnia. Dopuszczało się oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego, w tym przypadku rower zostaje zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni zostaje wskazany jako użytkownik roweru.

W ramach prowadzonego programu „Poznański rower – bezpieczny rower” Starostwo Powiatowe w Poznaniu Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przekazał Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu gadżety rowerowe dla mieszkańców powiatu poznańskiego.

W marcu br. Komenda Miejska Policji wraz z podległymi komisariatami ruszy z nowym harmonogramem znakowania rowerów na terenie miasta Poznania i Powiatu poznańskiego.



Powrót na górę strony