Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pleszew - Szkolenie na wypadek podłożenia ładunku wybuchowego

Data publikacji 07.11.2014
spap2Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Pleszewie zorganizowała spotkanie z administratorami obiektów instytucji
państwowych i  szkół na wypadek otrzymania informacji o podłożonym ładunku wybuchowym. Szkolenie zostało przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

6 listopada br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Pleszewie odbyło się szkolenie, dotyczące postępowania w przypadku otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Spotkanie zorganizowane zostało przez Komendę Powiatową Policji w Pleszewie wspólnie ze Starostwem Powiatowym. Udział w nim wzięli, m.in. przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, a także dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji państwowych i pleszewskich firm. 

Spotkanie przeprowadzili policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy rozpoczęli je od krótkiej prezentacji filmowej, ukazującej ich codzienną pracę.   Następnie przedstawili uczestnikom szkolenia symptomy wystąpienia zagrożenia incydentem bombowym, podkreślając jednocześnie, że informacji o takim zagrożeniu nie wolno bagatelizować ani lekceważyć. Zaznaczyli, że wybuch jest sytuacją nagłą i nieodwracalną, a jeśli widzisz "bombę" , to ona "widzi" też ciebie, a to oznacza, że jesteś w polu jej rażenia.

W dalszej części spotkania policjanci SPAP przedstawili postępowanie w sytuacji zagrożenia incydentem bombowym. Zwrócili uwagę na często występujące problemy podczas ewakuacji, polegające na niepodporządkowaniu się osób poleceniom wydawanym przez dowodzących akcją. Podkreślili, że w przypadku ogłoszenia ewakuacji budynku bezwzględnie należy opuścić pomieszczenia, zabierając ze sobą rzeczy osobiste, tj. siatki, torebki, itp.

W swojej pracy policjanci SPAP często spotykają się z ciekawością mieszkańców, która okazuje się być w tej sytuacji niebezpieczna. W przypadku alarmu bombowego jak najszybciej należy oddalić się z miejsca zagrożonego wybuchem. Po drodze należy informować o zagrożeniu jak największe grono osób, będących w strefie zagrożonej lub kierujących się w jej stronę. Na koniec, uczestnicy szkolenia mieli okazję obejrzeć krótkie filmy, poruszające omawianą problematykę.

PODSUMOWUJĄC - PAMIĘTAJ !!!!

Podczas ewakuacji zachowaj spokój i zorientuj się jak bezpiecznie opuścić niebezpieczną strefę!

Zawsze stosuj się do poleceń osób kierujących akcją ewakuacyjną lub ratowniczą!

Jeżeli nie podjęto działań zapobiegawczych powiadom stosowne służby!

Nigdy nie dotykaj podejrzanych przedmiotów niewiadomego pochodzenia pozostawionych bez opiek.

Powrót na górę strony