Grodzisk Wlkp. - "Starszy, nie znaczy bezbronny"
Data publikacji 31.10.2014
Pierwszy dzień zmagań seniorów rozpoczął się od części teoretycznej. Zaczęło się od prelekcji strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim. Koledzy strażacy przekazali seniorom wiele cennych porad realizując temat prewencyjny „NIE DLA CZADU”. Kolejny etap zajęć polegał na praktycznych ćwiczeniach z udzielania pierwszej pomocy. Seniorzy osobiście zgłębiali tajniki prawidłowego ratowania ludzkiego życia za pomocą specjalnego fantoma.
Następnie policjanci z grodziskiej komendy wcielili się w rolę instruktorów w prowadzonym kursie samoobrony. Mł. asp. Łukasz Zwierzchowski – specjalista wojskowych sztuk walki wręcz i sierż. Dariusz Grzegorzewski – specjalista taekwondo. Obaj funkcjonariusze przez ponad godzinę ćwiczyli z seniorami odpowiednie chwyty oraz sposoby obrony w nagłych wypadkach.
Drugiego dnia prewencyjnego projektu realizowanego przez grodziskich policjantów zaproszono „fachowca” od ludzkich serc. Wykład dla przybyłych osób wygłosił Ordynator Oddziału Wewnętrznego grodziskiego szpitala dr Jerzy Wierzchowiecki.
Lekarz kardiolog omówił bardzo ważne cechy zdrowego trybu życia przekazując najcenniejsze porady – jak zadbać o własne serce. Seniorzy w gminie Rakoniewice rozpoczęli zajęcia z kursu samoobrony. Następnie, po godzinie teorii przyszedł czas na praktykę. Podczas zajęć praktycznych seniorzy ćwiczyli techniki stosowane w walce z pozorantem. Najbardziej zaskakiwały kobiety. Ich odwaga i siła pozwoliła bardzo szybko odwieść pozoranta-napastnika od zamierzonego czynu.
W trzecim dniu ciężkich zmagań rakoniewickich seniorów przywitano gości specjalnych. Młodszy aspirant Norbert Gabryelczyk zaprezentował zebranym psa służbowego grodziskiej policji.
Podczas spotkania seniorzy usłyszeli jak uchronić się przed atakiem obcego psa. W jaki sposób odpowiednio podejść do nieznanego nam zwierzęcia. Rady dotyczyły również sposobów szkolenia i nauki posłuszeństwa dla tych, którzy posiadają czworonożnych przyjaciół we własnych domach. Policyjny pies o imieniu „KUKI” zaprezentował swoje umiejętności, które wprawiły w zdumienie przybyłych na zajęcia seniorów. Następnie wszyscy uczestnicy przystąpili do dalszych ćwiczeń praktycznych. Aspirant Łukasz Zwierzchowski wraz z sierżantem Dariuszem Grzegorzewskim powtórzyli wszystkie chwyty i sposoby, które seniorzy poznali w dniach wcześniejszych.
To był ostatni dzień kursu w ramach projektu realizowanego przez grodziskich policjantów wspólnie z prezesem stowarzyszenia „Złota Jesień”. W działaniach pod hasłem „Starszy, nie znaczy bezbronny udział wzięło ponad 30 seniorów z gminy Rakoniewice.