Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Spotkanie ze skazanymi za jazdę po alkoholu

Data publikacji 13.08.2014
4Wielkopolska Policja włączyła się w działania resocjalizacyjne wobec osób skazanych za kierowanie pod wpływem alkoholu. W Areszcie Śledczym przy ul.Młyńskiej w Poznaniu odbyło się spotkanie policjanta Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu ze skazanymi. Dzięki takim inicjatywom odbywającym karę więzienia łatwiej zrozumieć istotę błędu jaki w życiu popełnili.

W 2012 roku pomiędzy Aresztem Śledczym w Poznaniu a Wydziałem Ruchu Drogowego oraz Polskim Czerwonym Krzyżem podpisane zostało porozumienie, dzięki któremu możliwa jest realizacja programu. Zajęcia prowadzą:  specjalista wydziału ruchu drogowego, psycholog transportu i terapeuta uzależnień oraz ratownik medyczny. To przede wszystkim praktycy, którzy doskonale rozumieją problematykę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Znają mechanizmy uzależnień, stykają się na co dzień ze skutkami jazdy samochodem pod wpływem alkoholu. Mając bogate doświadczenie zawodowe dzielą się ze skazanymi tym, co widzieli badając miejsca wypadków czy też udzielając pomocy medycznej.

Koordynatorem programu z ramienia Aresztu Śledczego jest por. Ilona Koczorowska, zaś Komendę Wielkopolską Policji w Poznaniu reprezentuje asp.sztab. Maciej Bednik. Zajęcia odbywają się cyklicznie. Ich częstotliwość uzależniona jest od ilości skazanych przebywających w areszcie. Osadzeni chętnie biorą w nich udział. Doceniają otwartość prowadzących i gotowość do udzielania odpowiedzi na pytania. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu działania przycznią się do poprawy bezpieczńetwa na drogach.

Policja przypomina, że kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. Konsekwencje takiego działania mogą być bardzo poważne. Kierowca nie tylko traci prawo jazdy. Ciągną się za tym skutki społeczne. Może to być utrata pracy, dalej kłopoty finansowe, a co za tym idzie trudności ze spłatą np. kredytu na mieszkanie. Obniżony standard materialny może prowadzić do rozpadu małżeństwa, popadnięcia w nałogi czy prób samobójczych.

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu może prowadzić do ludzkich tragedii: utraty życia lub zdrowia. Oprócz świadomości, że jest się winnym czyjejś śmierci pozostają czasem gigantyczne zobowiązania finansowe. Wiele firm ubezpieczeniowych stosuje klauzule, które wykluczają ich odpowiedzialność kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego pod wpływem alkoholu. Może się okazać, że straty materialne spowodowane wypadkiem bądź sumy odszkodowań dla pokrzywdzonych mogą sięgnąć milionów.


Powrót na górę strony