Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Przestępstwo nie może się opłacać

Data publikacji 27.06.2014
 DSC0065 800x534W dniach 24-25 czerwca br. w Poznaniu przy ul. Taborowej 22 z inicjatywy policjantów KWP w Poznaniu zajmujących się koordynacją zagadnień związanych z zabezpieczeniami majątkowymi i odzyskami mienia pokrzywdzonych, odbyło się seminarium szkoleniowe pt. „Problematyka zabezpieczeń majątkowych w Polsce w teorii i praktyce”.


Uczestnikami byli koordynatorzy tych zagadnień z wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji, a także wybranych komisariatów woj. wielkopolskiego. W seminarium w roli prelegentów wzięli udział zaproszeni goście:
- Zastępca Dyrektora BSK KGP- insp. Eligiusz Kubicki;
- szef Krajowego Biura Odzyskiwania Mienia w Polsce i jednocześnie Naczelnik Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia BSK KGP- mł. insp. Rafał Woźniak;
- Naczelnik Wydziału Współpracy Krajowej Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów- Wojciech Ryżowski;
- Naczelnik Planowania i Analiz UKS w Poznaniu- Grażyna Herman – Perek;
- prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu- Lucyna Szewczykowska;
- wykładowca SP w Pile- podinsp. Tadeusz Niemira;
- ekspert Wydziału d/w z Przestępczością Zorganizowaną CBŚ KGP- podinsp. Piotr Trzciński.

Seminarium otworzył Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. dr Rafał Batkowski, który podkreślił olbrzymią wagę i rolę tych działań wielkopolskiej Policji, które są ukierunkowane na pozbawianie sprawców tzw. „owoców” przestępstwa. Mieszczą się one w ogólnopolskiej strategii walki z przestępczością, w której dzięki takim działaniom po pierwsze odbiera się przestępcom majątek uzyskany w bezprawny sposób, a po drugie uniemożliwia kontynuację lub profesjonalizację działalności przestępczej. W tym obszarze wielkopolska Policja od kilku lat odnosi poważne sukcesy w skali kraju, stąd też podziękowania ze strony komendanta dla wszystkich wielkopolskich policjantów, którzy przyczynili się do tak dobrych ocen. Głos zabrał także Zastępca Biura Służby Kryminalnej KGP insp. Eligiusz Kubicki, który oprócz wyeksponowania znaczącej wagi i roli pozbawiania sprawców korzyści płynących z popełnianych przez nich przestępstw zaznaczył, iż wypracowany w Wielkopolsce system i zaangażowanie funkcjonariuszy, skutkujące tak dobrymi wynikami, są od wielu lat wzorem dla innych garnizonów. Jako ostatni wystąpił Kierownik „Grupy” wielkopolskiej podinsp. Sebastian Cichocki, który podziękował wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w seminarium zwłaszcza, że zaproszone osoby mają znaczący wkład w tworzeniu i doskonaleniu systemu odzyskiwania mienia w Polsce.

Podczas seminarium poruszano wiele zagadnień związanych między innymi z funkcjonowaniem krajowego biura odzyskiwania mienia w Polsce, współpracą organów ścigania z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, systemem zarządzania tematyką zabezpieczeń majątkowych i odzysków w Wielkopolsce, doświadczeniami Policji wielkopolskiej w ustalaniu majątku podejrzanych w kraju i za granicą przy pomocy analizy kryminalnej, majątkowymi środkami karnymi w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, czy możliwościami prawnymi współpracy organów ścigania z organami skarbowymi.

Przedstawiono również konkretne przykłady spraw zarówno z Policji jak i prokuratury, w których dzięki opracowanym profilom finansowym podejrzanych dokonywano na ich mieniu wielomilionowych zabezpieczeń majątkowych.

Ciekawym tematem podniesionym na koniec seminarium była kwestia podjęcia wspólnych działań Policji i Prokuratury w zakresie szerszych możliwości stosowania zabezpieczeń majątkowych na mieniu sprawców przestępstw komunikacyjnych, których dopuściliby się będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub w sytuacjach, kiedy zbiegli z miejsca zdarzenia. Środki karne w postaci naprawienia szkody, czy choćby nawiązka do 100 tys. zł i świadczenie pieniężne do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym dają takie możliwości prawne. Pozostaje tylko kwestia rozszerzenia katalogu potencjalnych kar dla sprawców tego typu przestępstw proponowanych przez prokuratorów z najczęściej stosowanej grzywny o wspomniane środki karne. Skala tego zjawiska w kraju pozostaje wysoka, stąd proponowane kierunki działania wydają się być uzasadnione.












Powrót na górę strony