Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Środa Wlkp. - Policjanci apelują o pomaganie ofiarom przemocy domowej

Data publikacji 12.06.2014
przemocminiZnęcanie się nad najbliższymi, bicie, poniżanie, wyzwiska, to problem wielu rodzin, który niestety rzadko wychodzi na światło dzienne. Policjanci przypominają, że takie zachowanie jest przejawem przemocy domowej. To przestępstwo, za które sprawca powinien ponieść surowe konsekwencje. W ostatnich dniach policjanci ze Środy zatrzymali kilku sprawców domowej przemocy, którzy znęcali się fizycznie i psychicznie nad swoimi bliskimi nawet przez kilka lat.


Średzcy policjanci wielokrotnie w codziennej służbie wzywani są do awanturujących się domowników. Część z nich to sprzeczki małżonków lub znajomych będących pod wpływem alkoholu. Część jednak to efekt występowania w rodzinie przemocy domowej. Przemoc w rodzinie to zjawisko społeczne, które występują wówczas, gdy jeden z członków rodziny dokonuje dominacji fizycznej lub psychicznej partnera, dzieci, rodziców, teściów czy innych bliskich osób. Używa do tego przewagi fizycznej, gróźb, zastraszania, szantażu, bicia, szarpania za odzież, wyzwisk i poniżania. Ofiara jest słabsza – sprawca silniejszy.

W ostatnich dniach policjanci ze Środy Wielkopolskiej zatrzymali w policyjnym areszcie kilku mężczyzn. Wszyscy usłyszeli zarzuty wynikające ze znęcania się nad swoimi bliskimi.

6 czerwca br. wczesnym popołudniem zatrzymany przez policjantów został 61-latek, który groził swoim bliskim pozbawieniem życia. 9 czerwca br. około godziny 19.00 policjanci zatrzymali kolejnego mężczyznę. 50-latek znęcał się nad żoną i dzieckiem. W chwili zatrzymania miał ponad 3 promile alkoholu. Dwie godziny później w policyjnym areszcie mundurowi osadzili następnego dręczyciela rodziny. Mężczyzna zatrzymany został za to samo przestępstwo. 57-latek znęcał się psychicznie i fizycznie nad najbliższymi od kilku lat. We wtorek 10 czerwca br. policjanci zatrzymali 30-letniego mężczyznę, który groził żonie pozbawieniem życia i zniszczył jej samochód. On odpowie za przestępstwa gróźb karalnych i uszkodzenie mienia. Wszyscy sprawcy przemocy domowej nie pozostaną bez kary. Katalog możliwych  sankcji jest szeroki i srogi.

Sąd ma prawo zakazać zbliżania się do ofiary, a Prokurator na etapie prowadzonego postępowania może nakazać opuszczenie zajmowanego z ofiarą domu, nawet w trybie natychmiastowym. I nie ma znaczenia, że sprawca jest właścicielem mieszkania.  Chroniona jest ofiara.  

Bardzo często bite i poniżane ofiary wstydzą się tego i problem nie wychodzi poza mury mieszkania. Konieczne jest jednak zawiadomienie Policji lub Prokuratury o fakcie przemocy. Wtedy rusza machina pomocy. Nie można zapominać również, że ofiarami przemocy w rodzinnym domu padają także dzieci. To one żyją w ciągłym lęku.

Przemoc w zaciszu domowym jest najgroźniejsza. Rzadko wychodzi poza mury domu. Dlatego reaguj jeśli wiesz, że za ścianą dochodzi do przemocy. Zadzwoń na bezpłatny numer alarmowy 997. Policjanci sprawdzą co się dzieje w tym domu. Czy dzieci i rodzina jest bezpieczna. Pomóż tym, którzy nie mają siły sami wyjść z koła przemocy. Nikt nie ma prawa krzywdzić drugiej osoby, zadawać jej bólu, czy znęcać się w jakikolwiek inny sposób. Przemoc domowa jest przestępstwem. To jej sprawcy powinni wstydzić się swojego zachowania, a nie ofiary.
Powrót na górę strony