Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Konferencja „Zapobieganie nieprawidłowościom w wykorzystaniu funduszy UE na przykładzie inicjatywy JESSICA w Wielkopolsce”

Data publikacji 20.05.2014
6 konferencjaZ inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego w dniach 14-16 maja br. w miejscowości Wielki Głęboczek odbyła się konferencja – warsztaty regionalne pt. „Zapobieganie nieprawidłowościom w wykorzystaniu funduszy UE na przykładzie inicjatywy JESSICA w Wielkopolsce” dla Komendantów Miejskich i Powiatowych Policji nadzorujących pion kryminalny.

W spotkaniu udział wzięli: Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski wraz z zastępcą insp. Jarosławem Rzymkowskim, Dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Radosław Krawczykowski z zastępcami, Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Grzegorz Potrzebowski, przedstawicielka Europejskiego Banku Inwestycyjnego Agata Matusiak, Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim Leonard Duczmalewski oraz Prokuratorzy Prokuratur Okręgowych w Poznaniu i Koninie, a także szefowie i naczelnicy jednostek policji garnizonu wielkopolskiego.

Program JESSICA to wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Inicjatywa ta jest instrumentem inżynierii finansowej opracowanym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Z programu korzysta także Wielkopolska. Konferencja dotyczyła inicjatywy JESSICA - dotychczasowych rezultatów wdrażania i dobrych praktyk w województwie na tle Polski i Europy. W trakcie spotkania omówiono również system przeciwdziałania nieprawidłowościom w wykorzystywaniu środków w ramach instrumentów finansowych na gruncie regulacji unijnych i krajowych. W trakcie konferencji zapoznano jej uczestników z nową perspektywą finansową UE na lata 2014-2020.

Rolą Policji jest czuwanie, aby środki z UE były właściwie wykorzystywane. Działania Policji mają temu zapobiec, a w razie pojawienia się nadużyć ścigać ich sprawców. Mówił o tym Naczelnik WDŚ KWP w Poznaniu mł. insp. Mariusz Krause. Liczba prowadzonych spraw z roku na rok spada. Wykryte i zakończone aktem oskarżenia sprawy są nie tylko karą za popełnione przestępstwa, ale także prowadzą do zapobiegania kolejnym wyłudzeniom i oszustwom. Potencjalni oszuści będą wiedzieli, że nie pozostaną bezkarni. Konferencja była też okazją do spotkania prokuratorów, komendantów oraz naczelników i wymiany doświadczeń w prowadzonych sprawach.



Powrót na górę strony