Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szamotuły/Poznań – Dla bezpieczeństwa nieletnich

Data publikacji 13.05.2014

bPolicjanci z Szamotuł oraz z Poznania przeprowadzili wspólne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa nieletnich z powiatu szamotulskiego. Założeniem działań było ograniczenie demoralizacji oraz przestępczości młodych osób.


 

Działania mające na celu ograniczenie przestępczości oraz demoralizacji nieletnich zostały przeprowadzone 9 maja br. Akcję zainicjowano w związku z faktem, iż  osoby nieletnie stanowią dużą grupę sprawców czynów zabronionych. Policyjne statystyki jednoznacznie wskazują na to, iż nieletni często popełniają przestępstwa. Dlatego Policja nie pozostaje obojętna na zachowania, które świadczą o lekceważeniu przez młodych ludzi ogólnie przyjętych norm życia społecznego.

W akcji prewencyjnej brali udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach oraz specjalnie przeszkolona grupa funkcjonariuszy z Poznania. Grupa ta funkcjonuje od końca ubiegłego roku w strukturze Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu i jest przygotowana do realizacji specjalistycznych zadań związanych z ograniczaniem negatywnych skutków dla mieszkańców blokowisk ze strony blokersów. W sumie do działań zaangażowano 23 mundurowych.

Zadaniem funkcjonariuszy było zwrócenie szczególnej uwagi na osoby nieletnie. Policjanci kontrolowali miejsca, w których często grupuje się młodzież. Przy tych kontrolach zwracali szczególną uwagę na to czy młodzi ludzie nie popełniają czynów, które mogą świadczyć o ich demoralizacji. W trakcie trwania działań policjanci wylegitymowali 127 osób z czego 33 wylegitymowane osoby były nieletnie. Ponadto funkcjonariusze skontrolowali 80 tzw. miejsc zagrożonych. Takie działania prewencyjne prowadzane są na terenie powiatu szamotulskiego cyklicznie.

Służba prewencyjna Policji w całym województwie wielkopolskim realizuje działania ukierunkowane pod kątem ujawniania i przeciwdziałania zjawiskom przestępczości i demoralizacji nieletnich. Mają one na celu ograniczanie negatywnych skutków dla mieszkańców aglomeracji wynikających ze strony osób, które z przyblokowej ławki uczyniły centrum życia towarzyskiego, nierzadko bardzo burzliwego, charakterystycznego dla grup tak zwanych blokersów.

Powrót na górę strony