Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Strażnik miejski i gminny filarem bezpieczeństwa lokalnego

Data publikacji 11.04.2014

IMG 1163XX Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń SECUREX była w bieżącym roku także miejscem organizacji wielu przedsięwzięć konferencyjnych poruszających problematykę bezpieczeństwa publicznego. Jednym z nich była konferencja pod hasłem Realizacji uprawnień i obowiązków przez straże miejskie i gminne w kontekście współpracy z innymi formacjami mundurowymi.

Konferencja została zorganizowana pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, Prefekta Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Artura Hołubiczko oraz Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. dr Rafała Batkowskiego, a jej przebieg jednoznacznie potwierdził racjonalność współpracy między Policją a strażami miejskimi i gminnymi oraz dalszej ewolucji systemu w kierunku rozszerzenia możliwości działania ostatniej formacji w taki sposób by możliwe było w pełni efektywne jej wykorzystanie w służbie prewencyjnej. Wśród uczestników konferencji byli komendanci straży miejskich i gminnych województwa wielkopolskiego, ale także z poza jego granic, komendanci komend miejskich i powiatowych wielkopolskiego garnizonu Policji, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego różnych szczebli.

Dr Maciej Magiera - wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na systematycznie rosnące potrzeby społeczne w obszarze bezpieczeństwa publicznego, co wymaga od instytucji nie tylko zmian w sferach organizacyjnej i technologicznej, lecz także mentalnej. Zaznaczył także, iż rolą straży miejskich i gminnych nie jest stworzenie konkurencji dla Policji, lecz takiego wpasowania w realia by stanowić naturalny łącznik między tą podstawową służbą odpowiedzialną za bezpieczeństwo, a społeczeństwem.

Obecna na konferencji przedstawicielka Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Agata Krysiak utwierdziła słuchaczy w przekonaniu o nieustannej ewolucji instytucji straży miejskich i gminnych, która choć nie gwałtowna, nieuchronnie zmierza w kierunku wypracowania wzorca standaryzacji straży miejskich, co winno przyczynić się do wzrostu efektywności tej służby. Przy tym zwróciła uwagę, że już obecnie formacja straży w całym kraju liczy około 11.000 funkcjonariuszy, co stanowi ponad 10% stanu osobowego Policji.

Biorący udział w konferencji Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, obok Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jarosława Rzymkowskiego, Prezesa Zarządu Polskiej Izby Ochrony Sławomira Wagnera, a także Wiceprezesa Zarządu Międzynarodowych Tragów Poznańskich Przemysława Trawy, zaznaczył iż rola straży miejskich i gminnych już dzisiaj jest nie do przecenienia w niezwykle ważnej kwestii jaką jest stworzenie odpowiednich warunków dla wzrostu poczucia bezpieczeństwa nawet w najmniejszych społecznościach.

Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Artur Hołubiczko zwrócił uwagę na wyraźny dysonans między poszczególnymi formacjami w obszarze socjalnym oraz uprawnień. Ponadto wskazał na potencjalne problemy dla straży miejskich i gminnych związane z koniunkturalizmem lokalnych elit politycznych decydujących o bycie i niebycie nie tylko pojedynczych strażników, ale i całych jednostek, które przecież w swej ofercie posiadają wyraźne walory umożliwiające wpływanie na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dr inż. Dariusz Dymek skoncentrował uwagę słuchaczy na ocenie kompetencji w zakresie bezpieczeństwa wśród lokalnych decydentów, którzy posiadają znaczący wpływ na efektywność działań podejmowanych przez służby, straże i inspekcje nie tylko w sytuacjach kryzysowych, lecz także na co dzień. Jest to o tyle ważne, iż rosnące potrzeby społeczne uniemożliwiają wskazanie obszaru funkcjonowania społeczeństwa, który nie byłby dotknięty występowaniem ryzyka, a co za tym idzie nie wiązałby się z wystąpieniem zagrożenia dla mieszkańców.

Prefekt Straży Miejskich i Gminnych Województwa Wielkopolskiego Dariusz Hybś na przykładzie działania Straży Miasta Kalisza zaprezentował obecnym możliwości prowadzenia niezwykle efektywnych działań w celu zapewnienia ładu i porządku publicznego poprzez ścisłą współpracę Policji i Straży Miejskiej, które mogą się różnić nie tylko pod względem uprawnień, lecz także wyposażenia, i to na korzyść ostatniej z formacji, znacząco wpływając na poprawę możliwości prowadzenia wspólnych działań.

Reprezentująca Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu podkom. Anna Chmiel dokonała podsumowania działań nadzorczych podejmowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego przy pomocy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego wskazując przy tym obszary, które wymagają szczególnej uwagi ze strony kierowników straży, oraz komendantów miejskich i powiatowych Policji, dla właściwego funkcjonowania zarówno poszczególnych jednostek jak i całej formacji w skali województwa.

Konferencja została zrealizowana we współpracy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Prefekta Straży Miejskich i Gminnych Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich, które od wielu lat pełnią rolę mecenasa w różnorodnych przedsięwzięciach mających na celu rozpropagowanie idei i koncepcji promujących różnorodne aspekty bezpieczeństwa publicznego i osobistego.

Powrót na górę strony