Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – 35 lat działalności poznańskich antyterrorystów

Data publikacji 09.04.2014
BRYGADA 019Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji działającego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu od kilkudziesięciu lat skutecznie dbają o bezpieczeństwo Wielkopolan. Obchodzą oni 35. Rocznicę Powołania SPAP w Poznaniu. W trakcie swojej służby brali udział w wielu akcjach i zatrzymaniach niebezpiecznych przestępców.


Policjanci z Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych wyszkoleni są do zwalczania bandytyzmu i terroryzmu. Biorą udział m.in. w zatrzymaniach szczególnie niebezpiecznych przestępców, wspierają działania pościgowe i konwojowe. Ochraniają także ważne osobistości, rozprawy sądowe i imprezy masowe. To wyspecjalizowane, elitarne jednostki gotowe na każdą ewentualność. W sytuacjach wymagających użycia zaawansowanego sprzętu i wykorzystania nietypowej taktyki działania wspierają oni inne formacje policyjne oraz służby porządku publicznego.

Na terenie województwa wielkopolskiego funkcjonariusze SPAP realizują z powodzeniem swoje zadania już od 35 lat. 10 kwietnia br. odbędą się uroczystości związane z obchodami 35. Rocznicy Powołania SPAP w Poznaniu. Podczas ceremonii policjanci zostaną wyróżnieni za poświęcenie i odwagę.

Poznańscy antyterroryści to obecnie grupa kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy wielokrotnie brali udział w zatrzymaniach handlarzy i wytwórców narkotyków na dużą skalę. Dzięki współpracy międzywydziałowej doprowadzili do kilku uwolnień osób przetrzymywanych dla okupu lub wbrew ich woli. Ich determinacja i nieustępliwość w walce z przestępczością przyczyniła się do zatrzymania członków zorganizowanych grup przestępczych posiadających broń palną, a także zabójców i rozbójników. Minerzy-pirotechnicy wielokrotnie rozbroili urządzenia wybuchowe zagrażające życiu i zdrowiu ludzi.
 
Bodźcem do powołania specjalistycznych jednostek antyterrorystycznych w Polsce były tragiczne wydarzenia z 1972 roku w Monachium. Podczas letniej Olimpiady bojownicy palestyńskiej organizacji terrorystycznej sterroryzowali sportowców izraelskich. Nieudolna próba odbicia spowodowała, że zginęli zarówno terroryści jak i zakładnicy. Wówczas wiele krajów europejskich zaczęło dostrzegać problem, jakim jest brak profesjonalnych i wyspecjalizowanych jednostek policyjnych przeznaczonych do walki z terroryzmem.

Dlatego w 1978 roku polskie władze zadecydowały o utworzeniu na terenie 7 województw jednostek specjalnych, które miały być wyszkolone lepiej niż przeciętni funkcjonariusze. Jeden z takich pierwszych Plutonów Specjalnych powstał również w Poznaniu. Kandydaci musieli się wykazać wysoką sprawnością fizyczną i odpornością psychiczną. Do dziś dnia te cechy to podstawa u aspirujących do jednostek antyterrorystycznych.

Pod koniec lat 90, na mocy kwietniowej ustawy o Policji, Plutony Specjalne przemianowano w Kompanie Antyterrorystyczne (KAT) podlegające pod Oddziały Prewencji. Po pewnym czasie podjęto jednak decyzję, że tak wyspecjalizowana komórka potrzebuje większej autonomii. Dlatego z Kompanii Antyterrorystycznej powstał Poddział Antyterrorystyczny, który w 2000 roku wyłączono z Oddziałów Prewencji i przekształcono w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP).

Zdjęcia archiwalne SPAP
Powrót na górę strony