Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aby ferie były bezpieczne!

Data publikacji 07.02.2014

7Niestety pogoda za oknami domów w Wielkopolsce nie musi kojarzyć się z typowymi warunkami zimowymi mimo, że właśnie trwają ferie zimowe. Wiele wskazuje na to, że tegoroczny czas wypoczynku dzieci i młodzieży dla wszystkich, którzy nie skorzystają z wypoczynku poza granicami Naszego województwa upłynie właśnie w takich warunkach. Krótki okres niskich temperatur powietrza pozostawił jednak po sobie pamiątki w postaci oblodzonych tafli stawów i jezior, a także odcinków rzek. To powoduje wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, która nie zawsze w sposób przemyślany i co za tym idzie bezpieczny stara się spożytkować nadmiar wolnego czasu.

Poza najmłodszymi starającymi się wykorzystać naturalne lodowiska na sportowo, także wędkarze lubujący się w łowieniu ryb spod lodu winni rozważnie i zawsze w asekuracji korzystać z uroków swego hobby. Niezwykle pomocne w tym względzie będzie zaakceptowanie faktu, iż na lodzie nigdy nie można być całkowicie bezpiecznym. W przypadku dzieci i młodzieży niezwykle ważne jest także zapewnienie odpowiedniego nadzoru ze strony rodziców i opiekunów. Zwłaszcza, że specyficzne warunki zimowe nie są jedynymi wpływającymi na bezpieczeństwo wypoczywającej młodzieży.

Wakacje to także czas, w którym wielu młodych ludzi eksperymentuje z alkoholem, narkotykami, bądź też narażonych jest na wpływ różnych grup psychomanipulacyjnych. Mając powyższe na względzie wielkopolska Policja w czasie ferii zintensyfikowała realizację działań prewencyjnych Nielat, ukierunkowanych na ograniczanie zjawiska demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Ponadto na terenie miasta Poznania systematycznie podejmowane są czynności przez funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w ramach wspólnej akcji Blokers, której zadaniem jest ograniczanie negatywnych skutków wynikających dla mieszkańców aglomeracji ze strony osób, często także nieletnich, które z przyblokowej ławki uczyniły centrum życia towarzyskiego, nierzadko bardzo burzliwego.

W obszarze profilaktycznym wielkopolska Policja realizuje wzmożone działania prewencyjne pod nazwą Bezpieczne ferie 2014. Priorytetem w tych działaniach jest ograniczenie liczby:

-  wypadków drogowych w trakcie dojazdu do lub z miejsc wypoczynku,

-  drobnych przestępstw takich jak: kradzieże, włamania, bójki, które często popełniane są przez osoby będące pod wpływem alkoholu lub środków odurzających popełnianych na szkodę małoletnich.

Intensywne działania edukacyjno-prewencyjne były prowadzone przez Policję w szkołach całego województwa przed feriami, natomiast obecnie tego typu aktywność jest prowadzona na terenie placówek oraz miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Warto jednak by rodzice pamiętali także o kilku podstawowych radach, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo pociech.

Przed wyjazdem na zimowisko, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na:

-  posiadanie przez organizatora wypoczynku stosownych uprawnień i zezwoleń na prowadzenie tego typu działalności,

-  zapewnienie przez organizatora opieki medycznej i właściwej liczby osób sprawujących stałą opiekę nad dziećmi i młodzieżą (1 opiekun przypadający na 15 dzieci),

-  posiadanie przez opiekunów udokumentowanego przygotowania zawodowego do tej pracy,

W czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby przedmioty wartościowe w postaci smartfonów, tabletów, laptopów, biżuterii, markowych ubrań oraz gotówki pozostawiły w domu.

Dziecko musi także wiedzieć od rodziców, że powinno:

-  przestrzegać regulamin zimowiska,

-  stosować metodę ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich osób przypadkowo poznanych,

-  nie przyjmować poczęstunku oferowanego przez osoby nieznajome,

-  nie oddalać się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekuna,

-  zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez drogę i nie bawić się w pobliżu ulicy czy torowiska.

Jeśli dzieci zostają w domu zadbajmy o to, aby:

-  na czas nieobecności dorosłych domowników dzieci miały zapewnioną choćby opiekę osoby zaufanej, mieszkającej w najbliższym sąsiedztwie,

-  w miejscu widocznym dostępne były numery telefonów kontaktowych do rodziców i opiekunów a także numery alarmowe,

-  zaufanemu sąsiadowi udostępnijmy klucze do mieszkania lub domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko,

-  dzieci zamykały drzwi od wewnątrz i nie wpuszczały osób nieznajomych,

Dzieci i młodzież przebywające poza domem na placach zabaw lub podwórku muszą wiedzieć, że interesować się nimi mogą osoby nie zawsze uczciwe. Dlatego należy uczyć by:

-  nie opowiadało o wyposażeniu domu i stanie majątkowym rodziny,

-  klucze do mieszkania nosiło zawsze dobrze zabezpieczone pod odzieżą i nie podawało nikomu adresu zamieszkania,

-  nie ulegało namowom osób nieznajomych, aby wpuścić je do mieszkania pod pozorem np. przekazania rodzicom rzeczy lub dokumentów,

-  nie przebywało w miejscach zbierania się osób palących papierosy lub spożywających alkohol,

-  nie wsiadało do samochodów osób nieznajomych,

-  nie nawiązywało kontaktów z nieznajomymi proponującymi słodycze, poczęstunek w jakimś barze, spacer w miejsca ustronne lub zapraszającymi do swoich mieszkań,

-  nie przyjmowało na przechowanie żadnych przedmiotów od osób nieznajomych (mogą pochodzić z przestępstwa).

Pamiętajmy, że tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą cieszyć się zimową aurą, tam gdzie oczywiście jest ona dostępna, oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

Powrót na górę strony