Poznań - Internet przyjazny dzieciom
Data publikacji 31.01.2014
Ponad połowa dzieci i młodzieży korzystającej z internetu pada ofiarą cyberprzemocy. W sieci znajdują obraźliwe słowa na swój temat, zdjęcia i filmy publikowane bez ich zgody. Dostają też esemesy z groźbami lub dwuznacznymi propozycjami.
W skrajnych sytuacjach takie ataki doprowadzają do samobójstw. Złośliwe komentarze na portalach społecznościowych czy publikowanie w sieci czyjegoś numeru telefonu może się wydawać dobrą zabawą i jej uczestnicy zazwyczaj tak właśnie myślą. Często nie
rozumieją, że ofierze mogą wyrządzić wielką krzywdę. Coraz częściej zdarzają się takie sytuacje, a rodzice nie potrafią poradzić sobie z tym problemem. Nie wiedzą gdzie można udać się w takiej sytuacji po pomoc. Na spotkaniu policjantki przekazały 10 podstawowych zasad bezpieczeństwa :
1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z sieci adekwatne do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w sieci, serwisy i strony internetowe, które może odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
2. Umieść komputer w powszechnie dostępnym miejscu w domu. Bądź obok swojego dziecka, kiedy surfuje po Internecie.
3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafią w sieci. Jeśli dopuszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Reaguj na wszelkie podejrzane sytuacje! Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc!
4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż mu stworzyć bezpieczny profil, maksymalnie chroniący jego prywatność.
5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały, które publikuje w Internecie. Naucz je rozwagi w takich sytuacjach.
6. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci!
7. Chroń komputer dziecka przed niewłaściwymi treściami. Upewnij się, że na komputerze Twojego dziecka działa zaktualizowany program antywirusowy i zapora sieciowa. Używaj filtru antyspamowego chroniącego program e-mailowy. Stosuj dostępne na rynku oprogramowanie filtrujące. Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić uwagi rodzica.
8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku, np. na podstawie oznaczeń PEGI.
9. Sprawdź szkołę swojego dziecka. Upewnij się, że opracowała i wdrożyła system zapobiegania i reagowania na cyberprzemoc.
10. Naucz dziecko szacunku dla innych internautów i przekonaj je, że nawet pozornie niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
Rodzice z uwagą słuchali informacji przekazanych przez policjantkę i z chęcią zadawali pytania dotyczące tej problematyki