Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kalisz - Walka z dopalaczami

Data publikacji 23.01.2014
IMG 0212Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu 22 stycznia wspólnie z pracownikami Sanepidu wkroczyli do jednego ze sklepów, gdzie miały być sprzedawane dopalacze. Zabezpieczono towar o łącznej wartości ponad 9000 złotych. To kontynuacja grudniowych działań wymierzonych przeciwko osobom sprzedającym te nielegalne środki.


Policjanci Wydziału Kryminalnego od dłuższego czasu prowadzili działania ukierunkowane przeciwko potencjalnym „dystrybutorom” dopalaczy. Sprawdzano miejsca, gdzie ewentualnie mógł odbywać się handel tymi substancjami. Zebrane w trakcie działań materiały zostały przekazane Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

22 stycznia, w samo południe, policjanci wspólnie z pracownikami Inspekcji Sanitarnej wkroczyli do jednego z punktów gdzie sprzedawano różnego rodzaju substancje. Podejrzewano, że są środkami zastępczymi. Decyzja ma związek z wynikami badań próbek pobranych wcześniej do kontroli. Badania analogicznych produktów jak tych, sprzedawanych w kontrolowanym sklepie, wykazały obecność substancji o działaniu psychoaktywnym.

W trakcie wykonywania czynności zabezpieczono łącznie 315 opakowań rożnego rodzaju „talizmanów” i „amuletów”, które przygotowane były do sprzedaży. Zabezpieczone towary zostaną poddane badaniom laboratoryjnym w celu oceny ich szkodliwości dla organizmu człowieka. Wyniki tych badań zadecydują o dalszym toku postępowania.

Dopalacze cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Po środki zastępcze najczęściej sięgają uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nie zdają sobie sprawy jak niebezpieczne są to substancje i jak szybko można się od nich uzależnić. Zdarza się, że dopalacze udając produkty kolekcjonerskie - talizmany, amulety, kadzidła, sole do kąpieli oferowane są w nielegalnej sprzedaży. Większość środków zastępczych ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

Zgodnie z obowiązującym prawem, za udzielanie tego typu substancji grozi kara grzywny od 20 tys. do 1 miliona złotych.




Powrót na górę strony