Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP – Podsumowanie debat społecznych wielkopolskiej Policji - „Decydujmy wspólnie”

Data publikacji 20.01.2014
Debata Kolo 10Prawie siedem i pół tysiąca osób wzięło udział w debatach społecznych zorganizowanych przez wielkopolską Policję. Odbyły się one od października do grudnia ubiegłego roku. Podstawowym celem tego projektu było zorganizowanie bezpośrednich spotkań z jak największą liczbą mieszkańców. Podczas debat wymieniano informacje o roli i zadaniach Policji oraz o oczekiwaniach społecznych w zakresie bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym.



Wielkopolska Policja podsumowała projekt debat społecznych zorganizowanych pod hasłem „Decydujmy wspólnie”. Zostały one zorganizowane we wszystkich powiatach Wielkopolski od października do grudnia ubiegłego roku. W większości z nich udział wzięli Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji, przedstawiciele lokalnych samorządów.  Zorganizowano także szereg debat na terenie gmin. Ogółem policjanci zorganizowali 87 debat na które przyszło prawie 7 500 mieszkańców.

Głównym celem zorganizowanych debat było upowszechnienie wymiany informacji pomiędzy policjantami, a mieszkańcami na temat bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjanci informowali o roli Policji i zadaniach, jakie realizują dla poprawy bezpieczeństwa. Podczas spotkań najwięcej czasu poświęcono jednak głosom mieszkańców. Mieli oni okazję opowiedzieć, jak oceniają poziom bezpieczeństwa w miejscowości, w której żyją. Mieszkańcy mogli również formułować oczekiwania dotyczące poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W trakcie debat pojawiło się bardzo dużo ciekawych głosów i postulatów wygłaszanych przez mieszkańców. Wszystkie one zostały zapisane. Policjanci z poszczególnych powiatów zobowiązali się do ich przeanalizowania i zrealizowania konkretnych przedsięwzięć. Mają one przynieść realną poprawę w kluczowych obszarach będących w zainteresowaniu lokalnych społeczności.

Uczestnicy debat najczęściej zwracali uwagę na kilka wspólnych zagadnień. Pierwszym z nich to bezpieczeństwo na drogach, w tym stan dróg i infrastruktury. Mieszkańcy zwracali uwagę na brak ścieżek rowerowych i chodników zwłaszcza na terenach pozamiejskich. Mówiono także o oznakowaniu i organizacji ruchu, a także o naruszaniu przepisów ruchu drogowego. Drugim najczęściej pojawiającym się w wypowiedziach mieszkańców zagadnieniem była przemoc w rodzinie. Związana jest ona z alkoholizmem lub innymi czynnikami prowadzącymi do patologii. Trzecim zaś obszarem są kwestie dotyczące łamania prawa w miejscach publicznych. Mieszkańcy mówili o piciu alkoholu w miejscach publicznych, zażywaniu przez młodzież środków odurzających, widoczności patroli pieszych.

Na podstawie analizy wniosków, które pojawiły się podczas debat opracowano raport podsumowujący. Dokument ten zawiera konkretne przedsięwzięcia, których realizacja jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców. Mieszkańcy biorący udział w debatach wypełnili także ankiety, w których oczekują kontynuacji tej formy spotkań Policji i innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W tym roku planowany jest kolejny cykl debat we wszystkich powiatach naszego regionu i rozpoczną się one we wrześniu.







Powrót na górę strony