Chodzież - Debata z mieszkańcami
Data publikacji 29.11.2013
28 listopada br. w sali Młodzieżowego Domu Kultury w Chodzieży odbyła się debata społeczna pod hasłem „Decydujemy Wspólnie”, w której uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romuald Głowacki oraz Wicewojewoda Wielkopolski Pan Przemysław Pacia. Przy stole prezydialnym zasiadli także: Komendant Powiatowy Policji w Chodzieży mł. insp. Przemysław Dorniak oraz Starosta Chodzieski Julian Hermaszczuk.
O tym, że dialog społeczny jest najlepszym sposobem dla budowania lepszego jutra wie każdy z nas. Dlatego Policja, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, w celu budowania poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania do Policji, wyszła z inicjatywą przeprowadzenia debat społecznych.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romuald Głowacki, który przywitał wszystkich gości, podkreślił, że inicjatywa debat społecznych została stworzona po to, by poznać oczekiwania mieszkańców danego regionu, wysłuchać ich spostrzeżeń i wniosków oraz przekazać informacje na temat istniejących zagrożeń. Spotkania mają być pomocne w wypracowaniu wspólnych metod działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Początkiem wspólnego dialogu było wystąpienie Komendanta Powiatowego Policji w Chodzieży mł. insp. Przemysława Dorniaka i przedstawienie ogólnej sytuacji dotyczącej pracy policjantów w Chodzieży.
Następnie głos zabrali mieszkańcy powiatu, którzy pytali o kwestie związane z bezpieczeństwem na drogach, na terenach ogródków działkowych, otwartej studzienki kanalizacyjnej na jednej z ulic w Chodzieży. Poruszono temat przejazdów kolejowych na ul. Miodowej, Wiejskiej oraz na trasie do Stróżewa oraz Milcza, a także problemy związane z parkowaniem przez osoby niepełnosprawne w miejscach innych niż wyznaczone i pobieraniu za to opłat. Na każde z tych pytań mieszkańcy uzyskali odpowiedź. Kwestie, które nie zostały rozwiązane podczas debaty z uwagi na fakt, iż nie dotyczą Policji, będą przekazane do rozstrzygnięcia właściwym instytucjom. Osoby zainteresowane zostaną poinformowane o ustaleniach.
Spotkanie zakończyło się wypełnieniem anonimowych ankiet, stanowiących dla organizatorów kompendium wiedzy w zakresie oceny przygotowania tegoż spotkania. Informacje w nich zawarte zostaną uwzględnione podczas organizowania debat w przyszłym roku. Uczestnikom debaty przy wyjściu zostały wręczone elementy odblaskowe, które poprawiają widoczność pieszych na drodze. Zainteresowani otrzymali także broszury, ulotki, albumy i inne gadżety dotyczące powiatu i gminy Chodzież.
Biorąc pod uwagę to, iż debata społeczna jest formą dialogu pomiędzy stronami, a dialog społeczny nie jest działaniem doraźnym, lecz procesem długofalowym, już teraz zapowiadamy kolejne takie spotkania. Pamiętajmy, że prawo do bezpieczeństwa jest niezbywalnym prawem każdego z nas i dlatego tak ważnym jest, by wspólnie o nie zadbać.