Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Debata społeczna - "Decydujmy wspólnie"

Data publikacji 09.10.2013
Debata Grunwald 5Powszechnie wiadomo, że wiele problemów i nieporozumień w relacjach międzyludzkich bierze się z tego, że ludzie nie chcą lub nie potrafią ze sobą rozmawiać. Konstruktywna rozmowa natomiast jest matką wielu sukcesów i wartościowych przedsięwzięć, w tym także w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Z takiego słusznego założenia wyszedł Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, który zainicjował na terenie naszego województwa cykl Debat Społecznych. Wczoraj pierwsza odbyła się w Poznaniu.


8 października na terenie Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych na ul. Wyspiańskiego 27 odbyła się pierwsza z pięciu debat społecznych zaplanowanych dla miasta i powiatu poznańskiego. Przedsięwzięcie bezpośredniego dialogu z mieszkańcami na terenie województwa wielkopolskiego zainicjował insp. Rafał Batkowski Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Głównym celem debat jest przede wszystkim poznanie potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej, wymiana informacji o aktualnych zagrożeniach, a także wypracowanie wspólnych metod działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

W pierwszej poznańskiej debacie uczestniczyli przedstawiciele Policji, władz samorządowych, administracji rządowej, a przede wszystkim mieszkańcy poznańskiego Grunwaldu i innych dzielnic miasta, którzy dość licznie przybyli by rozmawiać o bezpieczeństwie.

Wszystkich zgromadzonych na debacie powitał Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Rafał Batkowski, a także gospodarz spotkania - szef poznańskich policjantów mł. insp. Roman Kuster. Następnie głos zabrał Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek oraz Zastępca Prezydenta Miasta Poznania Tomasz Kayser. Po krótkim wystąpieniu komendanta Kustera dotyczącym stanu zagrożenia przestępczością na terenie dzielnicy i miasta, mikrofon trafił do rąk mieszkańców.

Każdy kto tylko chciał mógł wyrazić swoją opinię, opowiedzieć o swoim problemie, zadać pytanie czy zgłosić postulat. Chętnych by zabrać głos nie brakowało. Mieszkańcy w swoich wystąpieniach często chwalili pracę poznańskich policjantów, wskazują jednocześnie konieczność rozwiązania istotnych dla siebie problemów. Dotyczyły one m.in. niewłaściwego oznakowania dróg, zagrożeń jakie swoim zachowaniem stwarzają bywalcy lokalnych pustostanów, bezprawnych działań usługodawców zatrzymujących „w zastaw” dokumenty tożsamości oraz osób pod wpływem alkoholu zakłócających porządek publiczny.

Zgodnie z obietnicą organizatorów spotkania żadna uwaga dotycząca poprawy bezpieczeństwa, będącą w kompetencji obecnych przedstawicieli służb i instytucji, nie pozostanie bez odpowiedzi i podjęcia stosownych działań. Każdy z uczestników będzie mógł osobiście wypowiedzieć się o ich skuteczności w trakcie debaty, która na terenie dzielnicy odbędzie się za kilka miesięcy.

Wszyscy przybyli na debatę przedstawiciele lokalnej społeczności mogli także wyrazić swoje zdanie na temat samego spotkania. Za pomocą anonimowej ankiety policjanci dowiedzą się co mieszkańcy sądzą o jego formie i przebiegu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników policjanci wezmą pod uwagę wszystkie zgłoszone sugestie przy organizacji kolejnej debaty, na którą już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy.



Powrót na górę strony