Gniezno - Złodzieje katalizatorów w rękach Policji - Aktualności - Policja Wielkopolska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Gniezno - Złodzieje katalizatorów w rękach Policji

Data publikacji 09.10.2013

odzyskane katalizatory 1Dwóch mężczyzn w wieku 26 i 31 lat, mieszkańców powiatu nakielskiego zatrzymali policjanci z Czerniejewa i Gniezna. Podczas rutynowej kontroli drogowej w Żydowie w aucie, którym poruszali się sprawcy, stróże prawa znaleźli narzędzia do wycinania katalizatorów. Mężczyźni, jak się okazało jeździli po kilku ościennych powiatach i kradli katalizatory z samochodów.

 
W nocy z 3 na 4 października br. w Żydowie funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Czerniejewie zatrzymali do kontroli drogowej Forda Modeno na złotowskich tablicach rejestracyjnych. Poruszający się autem dwaj mężczyźni nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, podawali fałszywe dane personalne i nie potrafili również logicznie wytłumaczyć co robią w powiecie gnieźnieńskim. Funkcjonariusze postanowili przeszukać auto. Zrobili to wspólnie z gnieźnieńskimi policjantami kryminalnymi. W trakcie kontroli w pojeździe znaleźli narzędzia służące do demontażu układów wydechowych i wycinania katalizatorów. Jeden z mężczyzn natomiast ukrył sprzęt służący do pokonywania zabezpieczeń wewnętrznych pojazdów w osobistej bieliźnie. Szybko wyjaśniło się, że są to mieszkańcy powiatu nakielskiego w wieku 26 i 31 lat. Mężczyźni zostali zatrzymani. Podczas przeszukania ich mieszkań policjanci znaleźli i zabezpieczyli 12 katalizatorów pochodzących od samochodów dostawczych. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy operacyjnych i śledczych czynności wykazały, że zatrzymani w ciągu ostatniego roku kradli katalizatory w dziewięciu powiatach województwa wielkopolskiego, w tym trzech kradzieży dokonali na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

W sumie gnieźnieńscy policjanci jednemu z podejrzanych przestawili 21, drugiemu 22 zarzuty kradzieży. Kolejne zarzuty kradzieży przedstawili im śledczy z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni.

Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował wobec 26. i 31.latka dozory policyjne. Za kradzieże grozi im do 5 lat więzienia. Mężczyźni byli w przeszłości notowani za kradzieże.