Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kawalerzyści w służbie na rzecz ładu i porządku publicznego

Data publikacji 18.08.2013

DSC 2882Policjant na koniu w Poznaniu nie jest widokiem egzotycznym. Od 13 lat funkcjonariusze z Zespołu Konnego Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP w Poznaniu dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta. Zawody sportowe, koncerty – w czasie tych i wielu innych imprez o charakterze masowym możemy spotkać poznańskich konnych szeryfów. Rosły i bez wątpienia silny koń pod opieką wyszkolonego policjanta wzbudza respekt oraz pomaga zapewnić ład i porządek.

Prewencyjne działania Policji polegają na zapobieganiu i przeciwdziałaniu przestępstwom. Zadania z zakresu ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego mogą być wspomagane przez oddziały konne. Tak też jest między innymi w Poznaniu. Oprócz zadań związanych z zabezpieczeniem imprez masowych, konie wykorzystywane są w służbie patrolowej ze szczególnym uwzględnieniem terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych.

Jak długo trwa przygotowanie konia do służby w Policji? To okres trwający co najmniej 4 lata. Coroczne atestacje, których wynik decyduje o przydatności konia w służbie, cotygodniowe ćwiczenia grupowe, codzienne zajęcia ujeżdżenia – to rytm szkoleniowy każdego wierzchowca i opiekującego się nim jeźdźca, decydujący o przydatności w realizacji zadań stawianych przed Policją. Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie, z końmi jest podobnie, im starszy koń tym stanowi efektywniejsze narzędzie w egzekwowaniu przepisów prawa.

Funkcjonowanie służby konnej w działaniach prewencyjnych Policji stwarza podstawy do nowatorskiego postrzegania ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego zwłaszcza, gdy ewentualni sceptycy ugną się pod presją argumentów dostarczanych przez życie, które jednoznacznie dowodzą, iż w określonych sytuacjach i pluton pieszej formacji policyjnej nie wystarczy by wyręczyć jednego jeźdźca wraz z koniem.

Powrót na górę strony