Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Ogólnopolska Noc Profilaktyki

Data publikacji 22.06.2013
IMG 2040 800x533Park Wilsona w Poznaniu stał się dziś areną twórczej profilaktyki. Wielkopolska Policja wspólnie z młodzieżą z naszego regionu w geście integracyjnym przeciwko uzależnieniom wybiła rytm bijącego serca – serca wolnego od uzależnień.


Ogólnopolska Noc Profilaktyki zainicjowana przez Komendę Główną Policji realizowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu w ramach programu „Razem bezpieczniej” propaguje działania twórczej profilaktyki oraz edukacji młodzieży, a także dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej.

Zawołania promujące modę na życie wolne od uzależnień przeprowadzone zostało w poznańskim Parku Wilsona. Bogaty program przedsięwzięcia z kulminacyjnym - społecznym zrywem rozpoczął szereg koncertów oraz przedstawień kreatywnej młodzieży ujmującej profilaktykę w formie innowacyjnych działań skierowanych przeciwko uzależnieniom.

W programie występowały takie zespoły jak The Suspenders z Domu Kultury Nr 1 w Poznaniu oraz Zespół ze Studzieńca. Ponadto spektakle zaprezentowane zostały przez przedszkolaków z grupy teatralnej AMICI z Poznania, Grupy PAT z Ostrowa Wlkp., a także kuratorskiej służby sądowej w Szamotułach i dziecięcego zespołu tanecznego „No Name” i „Fiki Miki” z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 3 w Poznaniu oraz zespołu teatralnego „Łzy feniksa” z Ostrowa Wlkp.

W trakcie występów uczniowie klas o profilu policyjnym Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu zaprezentowali pokazy samoobrony i ratownictwa medycznego, a uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu wykonali pokaz musztry, przeprowadzili symulacje napadu oraz przeprowadzali kreatywne zabawy i konkursy dla najmłodszych.

Streetworkerzy poznańscy propagowali bezpieczne zachowania podczas spędzania czasu w lokalach, a także wyposażyli uczestników w skuteczne narzędzia w postaci testerów do wykrywania m.in. substancji psychoaktywnych w napojach.

Ponadto przedstawiciele Gminnej Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Poznania udzielali porad.

Przedsięwzięcie podsumowano nocnymi rozmowami o profilaktyce pod hasłem „System prawny a profilaktyka” przytaczając słowa Janusza Korczaka,

Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi.”

Autorytety w dziedzinie kreowania działań profilaktycznych i ich bezpośredni realizatorzy oraz młodzież wspólnie debatowali na temat skutecznego działania w sferze twórczej profilaktyki. Pod okiem Pani Magdaleny Sobczak – dziennikarki, reporterki Radia TOK FM Ksiądz Waldemar Twardowski - Kierownik Ośrodka Młodzieży w Wierzenicy, dr Eryk Matuszkiewicz – lekarz Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Raszei w Poznaniu, Pan Sebastian Dec – Dyrektor Zakładu Poprawczego w Poznaniu, Pan Leszek Sobieski – Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Przeciwdziałania Uzależnieniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. Wiesław Ambrozik – Kierownik Zakładu Resocjalizacji UAM w Poznaniu oraz komisarz Maciej Purol – Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zabrali głos w sprawie twórczej profilaktyki.

Powrót na górę strony