Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemoc w rodzinie - o tym się mówi, w tej sprawie się działa!

Data publikacji 24.05.2013

699565Wojewoda wielkopolski Piotr Florek wspólnie z pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania Agnieszką Kozłowską-Rajewicz oraz podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Elżbietą Seredyn wzięli udział w konferencji dotyczącej krajowej oraz regionalnej polityki antyprzemocowej, która odbyła się w Poznaniu.

Otwierając konferencję Wojewoda Piotr Florek zwrócił uwagę, że na przestrzeni lat 2006-2012 liczba osób doznających przemocy spadła. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest coraz większe nagłaśnianie spraw związanych z przemocą w rodzinie, co ułatwia ofiarom podejmowanie decyzji o szukaniu skutecznej pomocy.

Jak podkreślała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, do niewątpliwych sukcesów ostatnich dni zaliczyć można czekającą na podpis prezydenta nowelizację prawa karnego, zgodnie z którą przestępstwa seksualne ścigane będą z urzędu, a nie tylko na wniosek ofiary. Projektowane zmiany obejmą również tryb przesłuchań oraz możliwość korzystania z internetu podczas postępowania, dzięki czemu możliwe będzie unikanie bezpośredniego konfrontowania ofiary ze sprawcą.

Kingadk

Konferencja w Poznaniu jest pierwszą z cyklu spotkań poświęconych planowanym działaniom rządu w kwestii zapobiegania przemocy w rodzinie i ze względu na płeć. Podobne konferencje, będące elementem szerszych konsultacji dotyczących zmian w obszarze zwalczania przemocy, odbędą się w każdym województwie.

beznazwy6dk

W województwie wielkopolskim funkcjonują trzy specjalistyczne ośrodki dla ofiar przemocy w rodzinie. W Poznaniu, Zdunach (powiat krotoszyński) oraz w Pile zapewniana jest pomoc psychologiczna, pedagogiczna, terapeutyczna, dostęp do pomocy medycznej, środków higieny, żywności, odzieży. Poza wymienionymi ośrodkami na terenie poszczególnych gmin i powiatów województwa wielkopolskiego funkcjonują także inne ośrodki wsparcia, które zapewniają całodobową pomoc.

W zadaniach, które są stawiane gminom, powiatom i samorządowi wojewódzkiemu w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie nacisk położony jest na profilaktykę oraz realizację procedury Niebieskiej Karty, która umożliwia efektywną współpracę szeregu instytucji, w tym przede wszystkim oświatowych, służby zdrowia, pomocy społecznej i Policji, w znajdowaniu właściwych środków zapobiegających eskalacji zjawiska, a następnie w jego eliminowaniu. W 2012 roku na terenie województwa wielkopolskiego założono w sumie 4 024 tzw. Niebieskie karty, z czego 2 917 z inicjatywy Policji.

Powrót na górę strony