Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Szkolenia pirotechników

Data publikacji 10.05.2013
IMG 9753 640x440Antyterroryści z   jednostki specjalnej SPAP z Poznania szkolili policjantów  pełniących służbę na co dzień  w terenowych jednostkach Policji  w Wielkopolsce. Podczas kursu, który odbył się w ramach doskonalenia zawodowego,  funkcjonariusze mający w swoich zadaniach rozpoznawanie i lokalizowanie ewentualnych zagrożeń bombowych, doskonalili swoje umiejętności.  

Wielkopolscy Policjanci w ramach doskonalenia swoich kwalifikacji cyklicznie uczestniczą w specjalnych szkoleniach, w których doskonalą metody rozpoznawania i lokalizowania urządzeń wybuchowych oraz  taktyki i techniki działań w sytuacjach wystąpienia zagrożeń bombowych.

Wczoraj, na poligonie Szkoły Policji w Pile,  minerzy-pirotechnicy z wielkopolskiej jednostki Antyterrorystycznej ,,SPAP”, przeprowadzili doskonalenie zawodowe   dla funkcjonariuszy Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego , którzy na co dzień w swoich zadania mają rozpoznawanie i lokalizowanie ewentualnych zagrożeń bombowych.

Są to funkcjonariusze specjalnie wyselekcjonowani i przeszkoleni, którzy dobrowolnie uczestniczą w najniebezpieczniejszych realizacjach związanych z zagrożeniami bombowych. To oni podejmują pierwsze czynności w chwili wystąpienia jakichkolwiek niebezpieczeństwa związanego z wybuchem i podejmują decyzję o ewentualnej ewakuacji osób, mienia oraz zabezpieczają miejsca zdarzenia. Dodatkowo funkcjonariusze ci w chwili wystąpienia zagrożeń bombowych zajmując się ich lokalizowaniem i rozpoznawaniem.

W Wielkopolsce we wszystkich komendach powiatowych funkcjonują zespoły NGRMP, gdzie wśród mężczyzn służą także 2 kobiety, które odważnie i  z zapałem wykonują  powierzone  zadania służbowe, dbając o bezpieczeństwo społeczeństwa.  

Podczas szkolenia poruszane były aspekty prawne, metody i formy działań tych specjalistycznych grup, a także poznawane są metody działań sprawców przestępstw w tym o charakterze terrorystycznym.

Podczas szkolenia prezentowane były materiały wybuchowe oraz urządzenia wybuchowe stosowane w działalności przestępczej oraz  terrorystycznej . Funkcjonariusze aby porwanie identyfikowali dane zagrożenie i odpowiednio na nie reagowali musza przejść szereg cyklicznych szkoleń w których wykorzystuje się skonstruowane przez specjalistów urządzenia wybuchowe oraz materiały wybuchowe.

Na miejscu przeprowadzono detonacje  materiałów wybuchowych , gdzie następnie prowadzone były skomplikowane czynności zmierzające do ustalenia sprawców. Funkcjonariusze pod czujnym okiem instruktorów SPAP mogli zdalnie detonować i obserwować  skutki działania materiałów wybuchowych.

Zajęcia praktyczne – poligonowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród funkcjonariuszy, gdyż realnie odzwierciedlają różne inspirowane sytuacje oraz  oddają rzeczywisty obraz sytuacji, która rozważana jest teoretycznie  w  ławkach sal wykładowych. Zajęcia praktyczne- poligonowe spełniają jeszcze jedną  bardzo ważną  funkcję  - integrują funkcjonariuszy, przez co te nietypowe, niebezpieczne  zadania wykonują zespołowo i sprawnie.

 

Powrót na górę strony