Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Podsumowanie projektu „Kod Cod” w Gimnazjum nr 68

Data publikacji 12.12.2012
IMG 2194Na przełomie listopada i grudnia 2012r w Gimnazjum 68 w Poznaniu realizowany był projekt prewencyjny pod nazwą „Kod Cod”.  Przedsięwzięcie dotyczyło problematyki uzależnień ze szczególnym zwróceniem uwagi na eksperymentowanie młodzieży i odurzanie się jej ogólnie dostępnymi lekami z kodeiną; Projekt adresowany był do młodzieży gimnazjalnej, wychowawców, rodziców oraz farmaceutów.

Koordynatorami i realizatorami projektu  były Olga Bogacka psycholog z Gimnazjum nr 68 w Poznaniu oraz asp. sztab. Joanna Kęcińska z Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu wraz z Młodzieżowymi Liderami Profilaktyki.

Cele główne projektu to:

- promowanie zdrowego stylu życia,

- wzrost pozytywnych oddziaływań rówieśniczych w środowisku szkolnym,

- poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze stosowania używek i in. substancji psychoaktywnych.

Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki przez ostatnich kilka tygodni uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach, między innymi metodą dramy. Przygotowywali także plakaty oraz prezentacje przedstawiające czynniki zagrażające i chroniące przed uzależnieniami.

11. 12. 2102r. społeczność szkolna została zapoznana z efektami projektu. Wszyscy gimnazjaliści zostali zaproszeni do udziału w debacie. W spotkaniu z młodzieżą udział wzięli oraz odpowiadali na pytania zaproszeni goście:

- dr Eryk Matuszkiewicz z Oddziału Toksykologii Szpitala Raszei w Poznaniu

- o. Marek Kosacz dominikanin

oraz policyjni specjaliści ds. nieletnich:

- asp. sztab. Joanna Kęcińska z Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu

- sierż. sztab. Małgorzata Tamborska i mł. asp. Przemysław Kusik z Komisariatu Policji Poznań – Jeżyce

Debatę poprowadziła Agata Tomaszewska, a pytania zadawali młodzieżowi liderzy. Dzięki dyskusji uczestnicy dowiedzieli się jakie są medyczne, prawne i moralne konsekwencje eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. Gimnazjaliści pytali także o sposoby ochrony przed uzależnieniami, poszukiwali skutecznych sposobów odmawiania rówieśnikom proponującym spróbowanie środków psychoaktywnych.  W przedsięwzięciu uczestniczyli także licznie przedstawiciele mediów.W ramach projektu młodzież w raz z koordynatorami przygotowała także list otwarty do farmaceutów w którym zaapelowała by zwracali oni szczególną uwagę na dzieci i młodzież chcących zakupić leki z kodeiną i jej pochodnymi szczególnie dekstrometorfanem i zaniechali sprzedaży tych leków małoletnim. Liderzy z Gimnazjum nr 68 wraz  z policyjnymi specjalistami ds. nieletnich osobiście odwiedzili pobliskie apteki wręczając list oraz prowadząc rozmowy z farmaceutami  na temat zagrożeń mogących wyniknąć ze sprzedaży w/wym. leków dzieciom i młodzieży. Organizatorzy akcji prewencyjnej przypomnieli farmaceutom, iż na podstawie art. 96 prawa farmaceutycznego mogą odmówić oni wydania produktu leczniczego, jeżeli jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.  Z doświadczenia medyków i policjantów wiemy, że nie rzadko zdarzą się przypadki stosowania tych preparatów niezgodny z ich przeznaczeniem, czego efektem są ciężkie zatrucia.

W ubiegłym roku w jednym tylko ze szpitali poznańskich odnotowano ponad 20 takich przypadków, których ofiarami byli bardzo młodzi ludzie.  

Dzięki uprzejmości Prezesa Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w najbliższych dniach list od młodzieży trafi do wszystkich aptek naszego regionu

Mamy nadzieję, że wspólne zaangażowanie w interdyscyplinarne działania profilaktyczne profesjonalistów wraz z młodzieżowymi liderami spowoduje wzrost bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także podniesie poziom świadomości dot. omawianych zagrożeń wśród rodziców, wychowańców, oraz społeczności lokalnej

 

Powrót na górę strony