Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Wzmacnianie Bezpieczeństwa w Szkołach i placówkach oświatowych

Data publikacji 11.12.2012
3W związku z ogłoszeniem przez Ministra Edukacji Narodowej roku szkolnego 2012/ 2013 Rokiem Bezpiecznej Szkoły, w dniu 10 grudnia 2012 r. w siedzibie Wrzesińskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja pt. „Wzmacnianie Bezpieczeństwa w Szkołach i placówkach oświatowych”, objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Organizatorem przedsięwzięcia była Poseł na Sejm RP - Pani Krystyna Poślednia, natomiast współorganizatorami byli Starosta Powiatu Wrzesińskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Września. W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji wspierających proces edukacyjno-wychowawczy – naczelnicy wydziałów oświaty starostw powiatowych, komendanci i policjanci komend powiatowych Policji, kuratorzy sądowi, dyrektorzy i pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedstawiciele placówek oświatowych.

Konferencję otworzyła Pani Krystyna Poślednia – Poseł na Sejm RP. W swoim wystąpieniu przedstawiła harmonogram konferencji, zaproszonych gości oraz podkreśliła konieczność wzmacniania bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych, m. in. poprzez tożsame inicjatywy.

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu nadinspektor Krzysztof Jarosz podkreślił jak ważnym elementem w kształtowaniu charakteru młodego człowieka jest instytucja szkoły. Nadinspektor Krzysztof Jarosz podkreślił rolę Policji w oddziaływaniu na dzieci i młodzież w okresie socjalizacji. Zaznaczył jak ważnym aspektem działań profilaktycznych prowadzonych na terenie placówek oświatowych w Wielkopolsce jest Policja.

Zjawisko przestępczości i demoralizacji nieletnich w skali województwa wielkopolskiego oraz programy prewencyjne realizowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu przedstawił Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu kom. Maciej Purol, który podkreślił kolosalne znaczenie w procesie wychowawczym rodziców, prawnych opiekunów a następnie w dalszej kolejności rolę szkoły i środowisk w których przebywają młodzi ludzie.

Tematem wiodącym konferencji były zachowania dzieci i młodzieży polegające nie tylko na łamaniu prawa, obowiązujących norm społecznych, ale również sposoby znalezienia środków zaradczych i udzielania pomocy psychologicznej oraz diagnozowanie zachowań młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji.

Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Pana Eryka Matuszkiewicza – lek.med.z Oddziału Toksykologii Szpitala im. Raszei w Poznaniu, który przedstawił przyczyny samobójstw wśród dzieci i młodzieży a także profilaktykę stosowaną wobec młodych ludzi z różnego rodzaju zaburzeniami, spowodowanymi nie tylko stosowaniem różnego rodzaju środków odurzających.

W podsumowaniu spotkania głównie mówiono o tym, jak ważne jest diagnozowanie zagrożeń by móc im zapobiegać, i jak istotną jest dobra współpraca różnych instytucji by dobrze ukształtować młodego człowieka, by ustrzec go przed różnego rodzaju zagrożeniami, których nie można wyeliminować w dzisiejszej dobie.

 

Powrót na górę strony