Zagraniczne delegacje wielkopolskich funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Policji - Leonardo da Vinci
Data publikacji 22.11.2012

Hospitacje polskich delegacji zostały zrealizowane w ramach Programu Leonardo da Vinci z środków finansowych Komisji Europejskiej. Projektowi pn. „Wymiana doświadczeń w zakresie logistycznego zabezpieczenia działań Policji podczas imprez masowych o charakterze międzynarodowym” przyświecała idea poznania przez polskie delegacje zagadnień dotyczących szeroko rozumianej logistyki w siłach policyjnych krajów goszczących.
Uczestnicy projektu - funkcjonariusze Policji oraz pracownicy cywilni z poszczególnych wydziałów i zespołów z obszaru logistyki i wsparcia działań Policji, dzięki dużej życzliwości instytucji goszczących, mieli okazję do interaktywnej wymiany doświadczeń oraz zadawania pytań z przedmiotowych dziedzin.
Partnerzy zagraniczni projektu, to jest:
• Krajowe Prezydium Policji, Ochrony Przeciwpożarowej i przed Katastrofami przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sportu Kraju Związkowego Dolna Saksonii
• Policja Hrabstwa Hampshire
• Policja Regionu Hagi
zgodnie z opiniami uczestników projektu w znakomity sposób wywiązały się ze swojej roli, prezentując w trakcie tygodniowych wizyt tematykę z obszaru: finansów, inwestycji i zaopatrzenia, transportu, kadr i szkolenia, łączności informatyki, komunikacji społecznej oraz zamówień publicznych. Szczególne miejsce w prezentacjach poświęcono zagadnieniom związanym z logistycznym zabezpieczeniem imprez masowych oraz zgromadzeń publicznych.
Delegacja pod kierownictwem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nadinsp. Krzysztofa Jarosza, która gościła w Policji Landu Dolnej Saksonii w dn. 09 – 15 września 2012 r. miała m. in. możliwość zapoznania się z wieloma interesującymi aspektami logistycznego zabezpieczenia operacji CASTOR (zabezpieczenie składowania materiałów radioaktywnych na terenie Zwischenlager Gorleben) na terenie landu, czemu towarzyszą gwałtowne i liczne protesty społeczne. W akcji uczestniczy każdorazowo bardzo duża liczba sił porządkowych. W 2011 r. było to 20 500 osób.
W dn. 21-27.10.2012 r. 10-osobowa grupa „logistyków” na czele z Zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Romualda Głowackiego brała udział w hospitacji w hrabstwie Hampshire, gdzie opiekę nad polską delegację sprawował Komendant Policji Miasta Southampton David Thomas. W trakcie tygodniowego pobytu w Wielkiej Brytanii uczestnicy projektu zostali zapoznani ze specyfiką funkcjonowania tamtejszych sił policyjnych. Ponadto, w trakcie 1-odniowej wizyty w Policji Hrabstwa Dorset przybliżone zostały przygotowania oraz realizacja zabezpieczenia konkurencji żeglarskich, które odbywały się na terenie hrabstwa w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012r.
Trzecia 10-osobowa grupa pod kierownictwem Zastępcy Wojewódzkiego Komendanta Policji w Poznaniu insp. Jarosława Rzymkowskiego uczestniczyła w tygodniowej hospitacji w Hadze w dn. 11-17.11.2012 r. Uczestnicy wyjazdu mieli m. in. okazję wizytowania jednostki policji na Lotnisku Schiphol w Amsterdamie, jednostki policji wodnej w mieście Rotterdam, a także z zapoznania się z systemem szkolnictwa w holenderskiej policji na przykładzie Akademii Policyjnej w Apeldoorn.

Fot. Delegacja podczas pobytu w Landzie Dolnej Saksonii

Fot. Budynek biurowy Inspekcji Policji w Brunszwiku