Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kalisz - na podwójnym gazie

Data publikacji 21.08.2012
policjaDo 2 lat więzienia grozi kierowcy ciężarowego dafa, który wczoraj pijany wsiadł za kierownicę i spowodował kolizję drogową. Badanie wykazało w jego organizmie  blisko 4 promile alkoholu.

Wczoraj przed 15.00 policjanci zostali powiadomieni o kolizji drogowej w Kaliszu i że sprawca uciekł. Już na miejscu mundurowi  ustalili, że ciężarówka z przyczepą uderzyła w zaparkowany inny samochód ciężarowy. Sprawca kolizji nie odjechał zbyt daleko. Funkcjonariusze znaleźli go nieopodal śpiącego za kierownicą. Okazało się, że jest kompletnie pijany. Badanie wykazało blisko 4 promile alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy. Za jazdę pod wpływem alkoholu odpowie przed sądem i grozi mu do 2 lat więzienia.

Jak pokazują statystyki w 2011 roku w Polsce nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 12,4 procent ogółu wypadków, śmierć w nich poniosło 559 osób co stanowi ponad 13 procent ogółu zabitych. Na wielkopolskich drogach dziennie jest zatrzymywanych ok 70 nietrzeźwych kierowców. Tylko na terenie miasta i powiatu kaliskiego w ciągu ostatniej doby zatrzymano 7 takich kierowców.

Przypominamy przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dmł. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł. Sąd obligatoryjnie orzeka także środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dmł. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, ponadto sąd obowiązkowo zatrzyma prawo jazdy na okres od 1 roku do lat 10 (przy czym jeżeli uprawnienie do kierowania pojazdem zostanie zatrzymane na okres dłuższy niż 1 rok osoba taka musi zdawać ponowny egzamin na prawo jazdy).

Powrót na górę strony