Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - nasza policjantka w Hadze

Data publikacji 04.07.2012
Haga1W Hadze odbyła się konferencja poświęcona problematyce zabójstw, organizowana przez Europol. W dwuosobowej delegacji z Polski znalazła się nasza policjantka - nadkom. Anna Płachta z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.  

W holenderskiej siedzibie Europolu w Hadze, w czerwcu tego roku, po raz pierwszy odbyła się konferencja poświęcona problematyce zabójstw. Spotkanie policjantów reprezentujących wszystkie kraje Unii Europejskiej wraz z funkcjonariuszami krajów spoza strefy Schengen, zorganizowane zostało przez Europol wspólnie z Europejskim Kolegium Policyjnym - CEPOL. Stronę polską reprezentowali podinsp. Dariusz Uziębło z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego policji pomorskiej  oraz nadkom. Anna Płachta z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu. Głównym celem konferencji było wypracowanie trwałej współpracy pomiędzy policjantami krajów europejskich w zakresie wymiany informacji i pomocy prawnej przy rozwiązywaniu spraw o zabójstwa, których zakres wykracza poza granicę kraju, gdzie doszło do popełnienia zbrodni.

Podczas spotkania prelegenci z różnych państw przedstawiali przebieg oraz metodykę wykrywczą zabójstw, przy rozwiązaniu których niezbędna była pomoc i współpraca policji z innych krajów. Dokonano też szczegółowej analizy konkretnych zbrodni. Przedstawiciele londyńskiego Metropolitan Police opisali niezwykle interesujący przypadek zabójstwa, którego motywem był honor rodziny. Ofiarą zbrodni była młoda Irakijka, a sprawcami członkowie jej najbliższej rodziny. Z kolei policyjni detektywi z Rotterdamu przedstawili przypadek podwójnego zabójstwa kobiet, których szczątki wyłowiono z tamtejszych kanałów. W tym przypadku sprawcą okazał się obywatel Wielkiej Brytanii. Omówione zostało również masowe zabójstwo dokonane przez Andersa Breivika na wyspie Utoya oraz zabójstwo gimnazjalistów szkoły w miejscowości Jokela w Finlandii.
hagaW trakcie dyskusji uczestnicy konferencji podkreślili niezwykle istotną rolę jednego z instrumentów prawnych porozumienia z Schengen, a mianowicie wspólnych zespołów dochodzeniowo – śledczych (Joint Investigation Team). Zwrócono przy tym uwagę na funkcjonowanie baz DNA poszczególnych krajów, Europolu, Interpolu czy też prawną pomoc oferowaną przez Europejską Jednostkę ds. Współpracy Sądowej - Eurojust.
Konferencja zakończyła się wydaniem postanowienia o zacieśnieniu współpracy w zakresie pomocy w wykrywaniu sprawców zabójstw oraz efektywniejszym wykorzystywaniu mechanizmów prawnych Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie istniejących baz DNA.

Powrót na górę strony