Szamotuły/Czarnków - bezpieczeństwo młodych to priorytet
Data publikacji 29.06.2012
Spotkania dotyczyły bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas letniego wypoczynku. Mundurowi przypominali o podstawowych zasadach, które należy przestrzegać by tegoroczne wakacje były udane i bezpieczne.
Szamotuły - Spotkania odbyły się w Szkole Podstawowej w Dusznikach, w Grzebienisku oraz w Ostrorogu a także w Gimnazjum w Ostrorogu. Policjanci zwrócili dzieciom uwagę na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać podczas wakacji. Najmłodszym przypomniano jak bezpiecznie poruszać się po drodze, bawić nad wodą oraz w innych miejscach publicznych. Aby uzupełnić porady na bezpieczne wakacje dzieci miały okazję obejrzeć film prewencyjny dotyczący bezpiecznego poruszania się po drodze. Najmłodsi z chęcią uczestniczyli w dyskusji.
Starszym uczniom przypomniano o zagrożeniach związanych z używkami. Dla gimnazjalistów policjanci przygotowali prezentacje filmu pt. „Dziękuję, nie biorę”. Gimnazjaliści z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów . Szamotulscy funkcjonariusze przekonywali młodzież, że można się dobrze bawić bez narkotyków czy alkoholu. Przypominali też młodym ludziom, że to od nich zależy jak będzie wyglądało ich dalsze życie.
Czarnków - Na kilka dni przed wakacjami mundurowi z Czarnkowa odwiedzili podopiecznych z przedszkoli oraz szkół powiatu. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań w trakcie wakacyjnych dni, aby ustrzec je przed czyhającymi zagrożeniami.
W trakcie spotkań funkcjonariusze rozmawiali z najmłodszymi o bezpiecznym pobycie w domu, w lesie, nad wodą, na placu zabaw oraz w górach.
Dzieci dowiedziały się, również jak należy bezpiecznie podróżować, aby dotrzeć bezpiecznie do celu. Mundurowi ostrzegali przed przygodnymi znajomościami. Uczyli jak należy zachować się w kontaktach z osobą nieznajomą oraz instruowali jak należy postępować w przypadku ataku ze strony agresywnego psa.
Przypominali o zagrożenia jakie stwarzają kąpiele w morzu i jeziorach bez opieki dorosłych. Dzieciom wypoczywającym na terenach wiejskich zwrócono uwagę o zachowaniu należytej ostrożności, kiedy będą pomagać rodzicom podczas żniw. Policjanci tłumaczyli jak należy postąpić, kiedy zauważy się pożar, zdarzenie drogowe oraz inne niebezpieczeństwo oraz co należy zrobić kiedy zgubimy się na wycieczce.
Spotkania z najmłodszymi były również znakomitą okazją do wręczania znaczków odblaskowych oraz kamizelek, aby rowerowe podróże były bezpieczniejsze.
Podczas spotkań z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych policjanci rozmawiali na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz o niebezpieczeństwach wynikających z zażywania oraz posiadania narkotyków. Młodzież dowiedziała się, także czym jest demoralizacja oraz jakie są jej przejawy, kiedy za swoje czyny odpowiada się jako nieletni, a kiedy już jako dorosły. Omówiono również katalog środków karnych jakie sąd może zastosować wobec nieletniego.