Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Grunwald - Bezpieczny Senior

Data publikacji 02.02.2012
seniorWychodząc naprzeciw zagrożeniu jakim są kradzieże mieszkaniowe i oszustwa na szkodę osób starszych funkcjonariusze Komisariatu Policji Poznań – Grunwald przeprowadzili działania prewencyjne skierowane do potencjalnych ofiar tego typu przestępstw. Podjęto kontrole i obserwacje budynków, gdzie mieszkają osoby starsze i gdzie wcześniej dochodziło do kradzieży i oszustw.  Ponadto przeprowadzono akcję informacyjną mającą na celu informowanie seniorów o zagrożeniu i sposobach zabezpieczenia przed przestępcami.


Policjanci z KP Poznań – Grunwald przeprowadzili działania Bezpieczny Senior. Funkcjonariusze z RPKNiP i dzielnicowi dodarli do miejsc zamieszkania osób starszych, którym przekazywali ustnie i za pomocą ulotek informacje o zagrożeniach przestępczością dotyczących tej grupy osób.

Osoby starsze często stają się ofiarami przestępców. Nadal duża liczba osób chętnie otwiera drzwi przed nieznajomymi. Wykorzystują to bezwzględnie przestępcy.

Dlatego osoby starsze powinny postępować szczególnie ostrożnie w kontaktach z innymi ludźmi. Przestępcy starają się swoim zachowaniem wzbudzić zaufanie. Czynią to poprzez staranny wygląd zewnętrzny i odpowiedni sposób zachowania i mówienia. Ponadto starają się trafiać w potrzeby osób starszych kusząc promocjami, wygranymi, możliwością otrzymania pieniędzy np. z PCK, MOPR itp. lub cudownymi preparatami leczniczymi. Podają się za pracownika administracji, inkasenta zakładu energetycznego, gazowni, pracownika opieki społecznej. Często też proponują pomoc w niesieniu siatki z zakupami, wiadra z węglem itp.

Na co należy zwrócić uwagę aby nie stać się ofiarą przestępstwa?
Po pierwsze nie wpuszczać osób nieznajomych do  mieszkania. Przed otwarciem drzwi sprawdzać przez wizjer, kto dzwoni do  mieszkania. Należy zapytać się o cel przybycia, poprosić o podanie nazwiska i mienia oraz nazwy instytucji którą reprezentuje. Powinno poprosić się o okazanie legitymacji służbowej i numer telefonu do tej instytucji. Można przecież sprawdzić telefonicznie, czy osoba taka tam pracuje i czy powinna wykonywać swoje czynności akurat w miejscu naszego zamieszkania. Jeżeli są jakiekolwiek podejrzenia, poprośmy o przyjście ze znanym nam sąsiadem, dozorczynią itp. lub umówmy się w  innym dogodnym dla nas terminie, kiedy w mieszkaniu nie będziemy sami.        

Możemy również zadzwonić na Policję pod numer 997 i poprosić o pomoc.
W przypadku najgorszego, gdy jest szansa ucieczki, nie walczmy z napastnikiem. Najważniejsze jest nasze życie i zdrowie. Nie potęgujmy swoim zachowaniem agresji przeciwnika. Starajmy się zapamiętać wygląd sprawcy i sposób zachowania. Jak najszybciej skontaktujmy się z Policją i zawiadommy o przestępstwie.

senior
Powrót na górę strony