Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Warsztaty szkoleniowe nt. "Przemocy w szkole"

Data publikacji 12.01.2012
TArnowo5W ubiegłym tygodniu sierż. Zbigniew Krokos z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym przeprowadził z uczniami klas I Gimnazjum w Skórzewie zajęcia warsztatowe podczas których poruszył zagadnienia przemocy rówieśniczej oraz odpowiedzialności prawnej osób małoletnich.


Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają, że znaczący odsetek czynów karalnych popełnianych przez osoby małoletnie odnosi się do aktów przemocy, które mają miejsce właśnie w szkołach gimnazjalnych. To właśnie uczniowie gimnazjów są najczęstszymi sprawcami zachowań przemocowych wobec swoich rówieśników oraz sprawcami czynów karalnych.

Dążąc do pełnego zaktywizowania skórzewskiej młodzieży zajęcia przybrały formę warsztatową. Wybór formy zajęć nie był przypadkowy. Bowiem to właśnie warsztaty umożliwiają poznanie różnorakich opinii, a tym samym nawiązanie konstruktywnej polemiki z młodzieżą.

Młodzież Skórzewskiego gimnazjum stanowczo sprzeciwia się stosowaniu przemocy na terenie swojej szkoły oraz w środowisku rówieśniczym. Jednakże większość uczniów uczestniczących w warsztatach nie posiadała rzetelnej wiedzy w zakresie zachowań które wyczerpują znamiona czynów zabronionych, rodząc tym samym odpowiedzialność karną małoletnich.

Dla wielu uczniów zachowania, które wyczerpują znamiona czynów zabronionych (omówione szczegółowo podczas zajęć warsztatowych) dotychczas uznawane były za ,,normalne koleżeńskie zabawy”. Większość uczniów uważała, że używanie obraźliwych słów, popychanie, wyśmiewanie, nieszczenie lub uszkodzenie rzeczy należącej do koleżanki lub kolegi, czy też grożenie innym uczniom, nie stanowi naruszenia prawa, a co gorsza nie skutkuje odpowiedzialnością prawną osób małoletnich.

W trakcie warsztatów młodzież omawiając konkretne przykłady oraz zachowania , zdobywała umiejętności właściwego rozróżniania zachowań przemocowych oraz czynów zabronionych. Dowiedziała się także jakiego rodzaju konsekwencje prawne ponoszą osoby małoletnie.

Wypracowane przez poszczególne grupy ,,robocze” plakaty (zawierające informacje w zakresie zachowań rozpoznawanych przez skórzewską młodzież jako niezgodne z prawem) zostały poddane burzliwej dyskusji. Większość młodzieży podpisywała się na plakatach wykonanych podczas zajęć potwierdzając tym samym, że nie akceptuje przemocy i złych zachowań w swoim Gimnazjum.






Powrót na górę strony