Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Szkolenie dla Dyrektorów Przedszkoli

Data publikacji 16.12.2011
IMG 6281W dniu 14. 12. 2011r w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Poznaniu przy ul. Działyńskich odbyło się szkolenie dla Dyrektorów Przedszkoli z miasta Poznania oraz koordynatorów Programu „Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka”.


W pierwszej części szkolenia uczestnicy zostali poinformowani o zmianach w przepisach prawnych dot. przemocy w rodzinie, w tym także przemocy wobec dzieci. Prowadząca szkolenie asp. sztab. Joanna Kęcińska z Wydziału Prewencji KomendyMiejskiej Policji w Poznaniu zapoznała dyrektorów przedszkoli z obowiązującymi od 18. 10. 2011r. procedurami oraz przepisami niezbędnych do wykonywania obowiązków służbowych wynikającymi z Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 2011r. w sprawie „Niebieskiej Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani także z obecnie obowiązującymi zasadami pomocy ofiarom przemocy domowej, poznali zagadnienia dotyczące prawidłowego sporządzania, rejestracji, obiegu dokumentacji i wymiany informacji z instytucjami zewnętrznymi świadczącymi pomoc ofiarom przemocy.

Szczególną uwagę prelegentka zwróciła na zasady działania zespołów interdyscyplinarnych oraz zasady kierowania i metody pracy z rodzinami z problemami przemocowymi prowadzone przez zespół interdyscyplinarny i grupy robocze. Przypomniała również zadania pedagogów, psychologów w przypadku ujawnienia przemocy wobec osób małoletnich, a także zadania patrolu w ramach projektu „Dziecko pod Parasolem Prawa”.

Część druga szkolenia obejmowała zagadnienia dotyczące Programu „Akademia Bezpiecznego Przedszkolaka” oraz Projektu Klub Przyjaciół Zwierząt „Przyjazna Łapa”. koordynator projektu z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu asp. sztab. Joanna Kęcińska oraz koordynator z Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto sierż. Daniel Szamreta zaprezentowali założenia projektów oraz zasady ich realizacji. W ramach realizacji powyższych programów zakładamy przeprowadzanie w przedszkolach spotkań i pokazów profilaktycznych, których celem jest propagowanie bezpiecznego zachowania się dzieci podczas drogi do(z) przedszkola bezpiecznej zabawy w przedszkolu, na podwórku, w domu, zapoznawanie przedszkolaków z podstawowymi znakami drogowymi oraz przekazaniu wiedzy o innych zagrożeniach mogących ich spotkać. Istotnym elementem tego programu jest pozyskanie u dzieci zaufania i umiejętności zwracania się o pomoc do rodziców, wychowawców, policjantów; oraz zapoznanie dzieci z zasadą ograniczonego zaufania wobec „obcych” osób. Ponadto edukacja w zakresie bezpieczeństwa osobistego podczas zajęć w wolnym czasie oraz wyposażenie ich w umiejętność przewidywania różnego typu zagrożeń w kontaktach ze zwierzętami.

Pedagodzy otrzymali materiały dydaktyczne i edukacyjne niezbędne do współpracy i realizacji powyższych dział prewencyjnych.

Obecnie do projektu zgłoszonych zostało prawie sto grup przedszkolaków, a zajęcia projektowe rozpoczną się dla tych dzieci już w styczniu 2012.







Powrót na górę strony