Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Szkoła wolna od narkotyków i przemocy” – szkolenie dla policjantów

Data publikacji 15.12.2011
IMG 6261Wczoraj w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu odbyło się szkolenie dla policjantów z Referatów Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii z terenu miasta Poznania oraz Wydziałów Zabezpieczenia Miasta i Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Tematem szkolenia były zagadnienia związane z  niechemicznymi i chemicznymi sposobami rozpoznawania zachowań osób będących pod wpływem narkotyków i substancji działających podobnie oraz chemiczne rozpoznawanie ich zachowań...


Podczas szkolenia funkcjonariusze dowiedzieli się jak skutecznie rozpoznawać osoby pod wpływem substancji psychoaktywnych. Pomocne w powyższym były przekazane podczas szkolenia specjalne identyfikatory służące rozpoznawaniu narkotyków. W części warsztatowej uczestnicy szkolenia zapoznali się za aspektami prawnymi i praktycznymi badania narkotestem.

Szkolenie prowadzili, specjalista ds. narkotestów Witalij Obuchowski oraz asp. sztab. Joanna Kęcińska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, koordynator Programu „Szkoła Wolna od Narkotyków i Przemocy”.

Powyższy Program realizujemy w gimnazjach miasta Poznania już od 2007r. Zakłada on wprowadzenie i realizację jednolitych form współdziałania szkoły, rodziców i uczniów oraz Policji i innych instytucji w celu przeciwdziałania uzależnieniom, a w szczególności zjawiskom związanym z narkotykami i przemocą wśród młodzieży gimnazjalnej.

Jednym z bardzo istotnych elementów projektu jest stworzenie warunków do stosowania badań immuno-chemicznych – narkotestów w przypadkach podejrzenia zażywania przez uczniów substancji psychoaktywnych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawnymi. Dzięki funduszom Urzędu Miasta Poznania także w tym roku mogła zostać zakupiona kolejna partia narkotestów. W przypadku podejrzenia, że uczeń jest pod wpływem środka odurzającego badanie takie wykonują policjanci, a także przeszkoleni pracownicy szkoły, zawsze za zgodą i w obecności rodzica dziecka. Przypominamy, iż rodzice małoletnich, którzy mają podejrzenie, iż ich dzieci mogą sięgać po substancje odurzające mogą taki test wykonać bezpłatnie w komórkach ds. nieletnich Komisariatów Policji miasta Poznania.

Jeśli test potwierdzi przypuszczenia o zażywaniu przez dziecko narkotyku, policjant, psycholog, pedagog szkolny nie pozostawia rodziców samych z problemem, lecz udziela niezbędnej pomocy. Wskazuje także możliwości pomocy specjalistycznej: terapii medycznej i psychologicznej. Projekt ma na celu wczesne ujawnianie problemu eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi i udzielenie niezbędnej pomocy zgodnie z kompetencjami poszczególnych specjalistów.

Powrót na górę strony