Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poznań - Pomagamy na skrzyżowaniach

Data publikacji 22.09.2011
Modernizacje i przebudowy dróg są nieuniknione. W Poznaniu utrudnienia związane z remontami poszczególnych odcinków są bardzo duże. Kierownictwo i funkcjonariusze poznańskiej drogówki dwoją się i troją by usprawnić obecny ruch w centrum Poznania. Mimo to nie są cudotwórcami – czasami z uwagi na specyfikę miasta i panujące natężenie ruchu, pomoc ta jest niemożliwa. 

Modernizacje dróg są rzeczą oczywistą. Podkreślają to zarówno kierowcy, piesi, a także pozostali uczestnicy ruchu, którzy na co dzień borykają się z trudnościami na drodze. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy remonty ruszają, a ograniczenia dotyczą naszego najbliższego otoczenia lub drogi z domu do pracy i odwrotnie. Wtedy zaczyna się narzekanie. Prawdą jest natomiast to, że trzeba to przeżyć.

 
W Poznaniu prowadzone są obecnie prace w wielu newralgicznych punktach. Rondo Kaponiera i Rondo Jeziorańskiego należą do jednych z nich. Mimo, że projekty zmian organizacji ruchu w tych rejonach zostały skrupulatnie opracowane, występują tam utrudnienia i korki uliczne, spowodowane m. in. zwężeniami jezdni i zmianą organizacji ruchu. Dlatego też, jak w każdym takim przypadku, policjanci poznańskiej drogówki zaangażowali się w usprawnianie ruchu w poszczególnych miejscach.

 
Funkcjonariuszy spotkać możemy m . in. na skrzyżowaniu ulicy Przybyszewskiego i Marcelińskiej. Od wczesnych godzin rannych, aż do późnego wieczoru, policjanci czuwają nad odbywającym się tam ruchem. Ich rola polega bardziej na usprawnianiu ruchu, a nie na bezpośrednim kierowaniu nim. Skrzyżowanie to podlega także monitorowaniu zachowań niektórych kierowców, którzy chcąc przyspieszyć przejazd na zwężonym odcinku, łamią prawo. Dojeżdżając pasem przeznaczonym do skrętu w prawo, zajeżdżają drogę jadącym na wprost, a tym samym próbują omijać tworzące się wcześniej korki. Każdy taki przejaw, jeżeli to tylko możliwe, kończy się kilkusetzłotowych mandatem i wpisem do rejestru kierowców naruszających zasady ruchu drogowego.

Kierownictwo ruchu drogowego poznańskiej Policji utworzyło także specjalne patrole motocyklowe. Ich załogi, będąc w stałym kontakcie z oficerem dyżurnym dysponującym monitoringiem miejskim, reagują na wszelkie sygnały dotyczące tworzących się miejscowo utrudnień. Informacje pochodzą bezpośrednio od dyżurnego, mającego podgląd na ulice miasta, od kierowców, którzy informują Policję o utrudnieniach lub wynikają z potrzeby chwili i sytuacji zaobserwowanej przez patrole. Skrzyżowaniem, na którym można owych policjantów zaobserwować jest m. in. ulica Bukowska i Szylinga. Ulica Matejki, która miewa ograniczoną przepustowość powoduje korki na Szylinga, a to przekłada się blokowanie ulicy Bukowskiej w kierunku Ławicy i do centrum.

Obecna sytuacja drogowa w Poznaniu absorbuje duże siły policyjne. Każdego dnia od ośmiu do dziesięciu funkcjonariuszy drogówki zaangażowanych jest w usprawnianie ruchu na poznańskich ulicach. Mimo, że policjanci pomagają poznaniakom, nie są cudotwórcami. Istnieją bowiem sytuacje, w których kierowanie ruchem nie przynosi zamierzonych efektów i jest nieskuteczne. Dlatego też, współpracując z przedstawicielami ZDM-u, sytuacje dotyczące policyjnych spostrzeżeń przekazywane są do zarządcy drogi. Wnioski kierowane przez policjantów dotyczą m. in. zmiany cykli sygnalizacji na poszczególnych skrzyżowaniach.
Powrót na górę strony