Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konin - Konferencja dot. uzależnień

Data publikacji 12.09.2011
W piątek w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie odbyła się konferencja na temat „Dzieci i młodzież a zagrożenia XXI wieku” zorganizowana przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie. Do współorganizacji tego spotkania zaproszono Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Koninie, Starostwo Powiatowe, urzędy gmin naszego powiatu oraz Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

Spotkanie otworzył Komendant Miejski Policji w Koninie mł. insp. Jarosław Rzymkowski. Komendant podkreślił, że dzisiejsza konferencja nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania innych instytucji i organizacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i rozwój dzieci i młodzieży. Wskazał, że policja spotyka się ze skutkami uzależnień u młodzieży, przejawiających się w działaniach przestępczych. Wnikliwa praca w środowisku nastolatków pozwala ujawniać nieletnich związanych z przestępczością narkotykową, a także z przestępstwami popełnionymi pod wpływem narkotyków i alkoholu. Spotkanie było jedną z form profilaktyki, która również w naszej pracy zajmuje bardzo ważne miejsce.

W spotkaniu wzięło udział łącznie ponad 200 przedstawicieli policji, pedagogów, dyrektorów szkół, rodziców, kuratorów rodzinnych, przedstawicieli komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Obecni również byli Wicestarosta Konina Andrzej Nowak, Zastępca Prezydenta Miasta Konina Dariusz Wilczewski, wójtowie i burmistrzowie powiatu konińskiego, przedstawiciele instytucji działających w obszarze przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii oraz wspierających proces wychowawczy dzieci i młodzieży.

Dr Krzysztof Wojcieszek, znany polski profilaktyk i autor programu profilaktycznego dla młodzieży „NOE”, jako pierwszy z zaproszonych gości przedstawił fizyczne i duchowe skutki problemu alkoholowego. Podkreślał, że błędne jest przekonanie, iż jedynym problemem alkoholowym jest uzależnienie od substancji. Jego zdaniem większość problemów alkoholowych generowanych jest nie tylko przez osoby uzależnione, ale przede wszystkim przez osoby, których sporadyczne wyczyny alkoholowe, przekładają się na wiele tragedii rodzinnych. Doktor odniósł się także do wypadków, w których giną osoby, a sprawcami są pijani kierowcy, do przemocy i gwałtów oraz innych zdarzeń w których tle zawsze pojawia się alkohol. Istota problemu to używanie substancji alkoholowych. Alkohol niezależnie od uzależnienia powoduje u młodych ludzi banalizm życiowy, pogorszenie wyników w nauce, narastanie konfliktów rodzinnych, naruszenie zasad życia społecznego, zaburzenie więzi, konflikty z prawem i wczesne inicjacje seksualne. Młodych ludzi powinniśmy uczyć i to nie tylko słowem, ale przede wszystkim przykładem, łatwego podejmowania abstynencji w różnych sytuacjach życiowych, umiaru czyli stawiania granic w zakresie spożywania alkoholu. I jest to rola przede wszystkim rodziców, opiekunów, wychowawców, osób które odpowiedzialne są za kształtowanie i wychowanie najmłodszych.

dsc05922

dsc05963
 
Przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” Zygmunt Medowski omówił zasady osiągania sukcesu w profilaktyce. Podkreślał, że bardzo ważne jest, by działania prowadzone na poziomie globalnym, regionalnym, lokalnym i środowiskowym, były ze sobą spójne. Twierdził, że na skuteczność profilaktyki wpływa także właściwa edukacja dzieci i młodzieży oraz niesienie profesjonalnej pomocy osobom uzależnionym. Im wcześniej zauważymy i zareagujemy na pojawiający się problem uzależnienia, tym większe są szanse na resocjalizacja. Zygmunt Medowski podkreślał, że sukcesem jest każdy rodzic, który więcej rozumie i potrafi. Sukcesem w podjętym procesie resocjalizacji jest każde dziecko, które mniej cierpi, lepiej się rozwija i odnajduje w trudnej i skomplikowanej rzeczywistości.

Mł.asp. Rafał Lewandowski detektyw Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koninie omówił aspekty cyberprzemocy i wskazał na inne przestępstwa dokonywane przy pomocy internetu. Podkreślał, że w sieci nie przestrzegając ogólnych zasad bezpieczeństwa, tak jak w codziennym życiu, bardzo łatwo można stać się ofiarą i sprawcą przestępstw. Młodszy aspirant Lewandowski mówił o coraz częściej pojawiających się w sieci pomówieniach, znieważeniach czy też stalkingu dotykającym również nieletnich. I co ciekawe, sprawcami tych przestępstw najczęściej okazują się koleżanki bądź koledzy z najbliższego otoczenia. Funkcjonariusz tłumaczył, jak chronić swoje dane osobowe w sieci i jak zapobiegać wirtualnym przestępstwom.

W czasie trwania konferencji nie zabrakło podziękowań za dotychczasową współpracę konińskiej Policji z pozostałymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i wychowanie młodzieży, w zakresie daleko rozwiniętej prewencji i przeciwdziałaniu różnym zagrożeniom. Słowa wdzięczności na ręce Pana Komendanta Miejskiego Policji w Koninie i policjantów Wydziału Prewencji złożyli Wicestarosta Koniński Pan Andrzej Nowak, pedagog szkolny Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie i przedstawiciel Rady Rodziców z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie.
 
Kierownictwo komendy przygotowało dla przedstawicieli samorządu powiatowego i miejskiego oraz wójtów i burmistrzów gmin powiatu konińskiego oraz przedstawicieli pozostałych instytucji, które uczestniczyły w współorganizacji dzisiejszej konferencji, okolicznościowe adresy. Serdeczne podziękowania konińscy policjanci składają także przedstawicielom PWSZ w Koninie za udostępnienie auli i uczniom Centrum Szkoleniowego „Wiedza” za pomoc w organizacji spotkania.
Powrót na górę strony