Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czarnków - Święto Policji

Data publikacji 01.09.2011
Wczorajszy dzień był niezwykle podniosły dla wszystkich policjantów z czarnkowskiej komendy. Funkcjonariusze obchodzili swoje święto, ale i pożegnali dotychczasowego przełożonego. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 w budynku komendy, gdzie oddano do użytkowania odremontowane stanowisko dowodzenia, a następnie odsłonięto już drugą pamiątkową tablicę. Tradycyjnie odprawiona została msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny, po której w asyście orkiestry dętej przemaszerowano ulicami Czarnkowa do Miejskiego Centrum Kultury. 

W tym roku policjanci z czarnkowskiej komendy obchodzili swoje święto później niż zwykle. Związane to było z innymi ważnymi wydarzeniami, które przypadały w tym czasie. Postanowiono uczcić je razem 31 sierpnia.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 w budynku komendy, gdzie zostało oddane do użytkowania stanowisko dowodzenia, zwane potocznie dyżurką. Przez ostatni miesiąc, z inicjatywy insp. Zbigniewa Kiczy Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie, w pomieszczeniu tym trwały intensywne prace remontowe. Środki finansowe na remont udało się pozyskać, dzięki wsparciu Pana Wiesława Maszewskiego Starosty Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Pana Franciszka Strugały Burmistrza Czarnkowa i Pana Krzysztofa Marcinkowskiego Prezesa Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat”. Prace renowacyjne rozpoczęto od odświeżenia ścian i sufitu, kończąc na naprawie podłogi. Modernizacja objęła również wymianę okien.

Po przecięciu symbolicznej wstęgi i poświęceniu pomieszczenia udano się przed budynkiem komendy, gdzie odsłonięto tablicę z nazwiskami policjantów pochodzących z terenu powiatu czarnkowskiego pełniących służbę w jednostkach Policji Państwowej na terenie kraju zamordowanych w ZSRR w 1940 roku. Tablica stanowi uzupełnienie tej, która została odsłonięta w 2004 roku. Powstała ona z inicjatywy członków rodzin pomordowanych funkcjonariuszy.
 
Następnie odbyła się msza święta w kościele pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny, którą koncelebrowali: ksiądz Krzysztof Sobkowiak, ksiądz Paweł Morasz, ksiądz Stanisław Tomalik oraz ksiądz Stefan Komorowski.

Po uroczystej mszy przemaszerowano ulicami Czarnkowa w asyście orkiestry dętej do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Przybyli na nie samorządowcy, duchowni, mundurowi, byli też emeryci i pracownicy cywilni KPP w Czarnkowie, przedstawiciele miejscowych pracodawców, placówek oświatowych oraz wymiaru sprawiedliwości. Nie zabrakło gości z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile oraz innych zaprzyjaźnionych instytucji. W uroczystości uczestniczył również insp. Krzysztof Jarosz Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji oraz przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów i Pracowników Policji.

Po uroczystym powitaniu zebranych gości przez insp. Zbigniewa Kiczę przystąpiono do wręczenia odznaczeń i aktów nominacji.

Srebrny medal za długoletnią służbę odebrali: asp. szt. Jarosław Jessa, asp. Jarosław Kupiecki, mł. asp. Grzegorz Lewandowski, st. asp. Stefan Rolniczak oraz podinsp. w stanie spoczynku Dariusz Paprzycki. Z kolei brązową odznaką „Zasłużony policjant”, w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, odznaczeni zostali podkom. Krzysztof Stróżyński oraz mł. asp. Dariusz Golisz.
 
Wśród awansowanych na kolejne stopnie policyjne było 54 funkcjonariuszy, w tym jeden w korpusie oficerów, 21 w korpusie aspirantów, 29 w korpusie podoficerów i trzy w korpusie szeregowych.

 
Z okazji Święta Policji Pan Wiesław Maszewski Starosta Czarnkowsko – Trzcianeckiego postanowił wyróżnić czterech policjantów i jednego pracownika cywilnego z Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie przekazując im listy gratulacyjne.

Szczególne gratulacje przyjęła również asp. Czesława Ducka. W tym roku mija jej 40-lecie pracy w szeregach mundurowych. Tradycyjnie popłynęły także podziękowania dla tegorocznych policyjnych emerytów.
 
Druga część uroczystości poświęcona została insp. Zbigniewowi Kiczy, który podjął decyzję o odejściu na emeryturę.
 
Insp. Zbigniew Kicza pracę zawodową rozpoczął w 1984 roku. Początkowo był to pion prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Kolejne lata spędził już w ruchu drogowym na różnych stanowiskach począwszy od kontrolera do naczelnika włącznie. W międzyczasie ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie. W 1999 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie nadzorując pion prewencji, by trzy lata później objąć stanowisko Komendanta Powiatowego. Funkcję tę pełnił do chwili obecnej. Insp. Kicza w trakcie służby uhonorowany został srebrnym „Krzyżem Zasługi” i brązową odznaką „Zasłużony Policjant” oraz wieloma odznaczeniami resortowymi i samorządowymi. Inicjator wielu przedsięwzięć o charakterze prewencyjnym, pomysłodawca „Niebieskiego Przewodnika” i otwartych jednostek Policji. W okresie kiedy pełnił funkcję komendanta czarnkowska jednostka Policji osiągała bardzo dobre wyniki.

Zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania dla insp. Kiczy, a dla wszystkich policjantów przekazali życzenia wszelkiej pomyślności na dalsze lata służby.
 
Szczególne podziękowania za współpracę i zaangażowanie podczas realizacji zadań służbowych insp. Zbigniewowi Kiczy złożył insp. Krzysztof Jarosz Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji.

Na zakończenie głos zabrał bohater uroczystości, który w swoim wystąpieniu również podziękował policjantom oraz wszystkim współpracownikom za wieloletnią współpracę.
 
Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia na nasze święto i zaszczycenie swoją obecnością. Gratulujemy wyróżnionym, nagrodzonym i awansowanym, a insp. Zbigniewowi Kiczy życzymy spełnienia marzeń, dużo zdrowia i pogodnej emerytury.

 
Powrót na górę strony