Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kościan - Pokrzywdzona podejrzana i dość drogie liście

Data publikacji 01.09.2011
Zarzut oszustwa przedstawiliśmy 21-letniej mieszkance Gostynia. Kobiecie zarzucamy wyłudzenie pieniędzy mających stanowić zabezpieczenie kredytu, o który starał się pokrzywdzony. Wszystko wskazuje na to, że podejrzana wykorzystała metody znane z autopsji, a motywem czynu była chęć „odkucia się” po tym kiedy ją oszukano w ten sam sposób. 

Podejrzaną ustalili i zatrzymali policjanci naszego referatu do walki z przestępczością gospodarczą. Jak ustaliliśmy, w marcu mieszkaniec Kościana znalazł w internecie intratną ofertę kredytową. Warunkiem wypłaty pożyczki była… wpłata tzw. zabezpieczenia. Mężczyzna po serii konsultacji z oferentem wpłacił na jego konto żądane 1300 zł. Po przelewie kontakt z pseudo-pożyczkodawcą słabł po czym zanikł. Policjantom udało się namierzyć i zatrzymać podejrzaną o ten czyn młodą kobietę. Wszystko wskazuje na to, że wcześniej ona sama wpadła w podobną kredytową pułapkę a zdobyte doświadczenie wykorzystała aby odzyskać stracone pieniądze. Według naszej wiedzy 21-latka mogła być nawet instruowana o sposobie „kręceniu naiwnych” przez osoby, które ją oszukały. Podejrzana rozpropagowała swoją kredytową ofertę w sieci, założyła kilka kontaktów mailowych. Korespondencja z tych ostatnich miała sugerować pokrzywdzonemu istnienie prężnej firmy, z którą kooperuje. Zainteresowany kredytem był wabiony w pułapkę  otrzymując  maile z kolejnych komórek organizacjach quasi firmy. Zespół analiz wstępnych, biuro prawne, konsultant finalizujący – w podobny sposób „udekorowane” maile miały przekonać pożyczkobiorcę iż ma do czynienia z prężna, wiarygodną organizacją. Do czasu przelewu. Zatrzymanej przez nas kobiecie grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

Radzimy aby dokonywać gruntownej weryfikacji „zbyt atrakcyjnych” ofert finansowych i handlowych. Oferty takie zaliczyć należy do grupy tzw. podwyższonego ryzyka. Bywa, że są to po prostu przestępcze pułapki. W przypadku finalizacji umów należy dokładnie przeanalizować ich  treść. Nie można w takich przypadkach bazować jedynie na „marketingowych” informacjach przekazanych nam przez konsultanta. W przypadku internetowych zakupów dokonywanych „z nierozpoznanych źródeł” radzimy aby zastrzec sobie możliwość sprawdzenia towaru przed dokonaniem zapłaty, możliwości takie oferują niektóre firmy zajmujące się usługami kurierskimi. Przekonał się o tym wczoraj mieszkaniec Kościana, który otrzymał zamówioną w sieci paczkę z tytoniem po bardzo atrakcyjnej cenie. W pakunku znalazły się liście, które mogą stanowić jedynie wartość kolekcjonerską.
Powrót na górę strony