Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Szkolenie informatyczne ARM

Data publikacji 15.11.2011
10Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w Poznaniu przygotowało dla policjantów szkolenie, poświęcone systemowi Automatycznego Rozpoznawania Mowy (ARM), budowanemu w ramach projektu badawczo-rozwojowego pt. „Zintegrowany system automatycznej konwersji mowy polskiej na tekst oparty na modelu językowym stworzonym w środowisku analizy i obiegu dokumentów prawniczych w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego” nr OR00006707.


W dniach 7-10 listopada br. zespół naukowo - badawczy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Demenko przygotował i przeprowadził szkolenie poświęcone systemowi informatycznemu służącemu do automatycznego rozpoznawania mowy (ARM). W szkoleniu, którego współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz KWP w Poznaniu wzięło udział 25 policjantów z wybranych Komend Miejskich i Powiatowych Policji garnizonów: małopolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, stołecznego oraz wielkopolskiego, jak również koordynatorzy z Wydziałów Dochodzeniowo - Śledczych wspomnianej KWP.

System ARM, którego głównym celem jest automatyczne przetwarzanie mowy na tekst, został przygotowany przez zespół PCSS dla potrzeb Policji. Tworzony od kilku lat projekt posiada kompleksową bazę słownictwa stosowanego w dokumentach sporządzanych przez policjantów w ramach wykonywanych obowiązków, głównie w zakresie czynności procesowych. Wspomniany słownik powstał przy udziale policjantów, którzy sukcesywnie go doskonalą i stawiają coraz wyższe wymagania. Na szczególną uwagę zasługuje fakt oszczędności czasu, jaki wykazano przy próbach dyktowania wzorów tekstu poprzez system, przy niektórych dokumentach zyskano nawet 34 minuty na stronę A4.

Powyższe przygotowania skutkowały prototypem, który zaprezentowany na Konferencji Security Research Conference 2011 w Warszawie wzbudził zainteresowanie kierownictwa Policji, co przyczyniło się m.in. na zorganizowanie szkoleń.

W trakcie spotkania, uczestnicy zostali wyposażeni w sprzęt komputerowy o odpowiednim oprogramowaniu i specjalnych mikrofonach. Pracownicy zespołu PCSS oraz policjanci z KPP Środa Wlkp.: Karol Borowski, Jarosław Pałasz i specjalista Kamil Oleszak - testujący już wcześniej system - przeprowadzili zajęcia instruktażowo-warsztatowe z poszczególnymi konsultantami. W ich trakcie każdy zapoznał się z funkcjami narzędzia, jego możliwościami oraz zakresem zastosowania. Podczas praktycznych zajęć uczestnicy mogli przeprowadzić pierwsze własne nagrania.

Celem szkolenia było, poza merytorycznym wprowadzeniem pracowników Policji w funkcjonowanie systemu, przygotowanie konsultantów do wygenerowania na podstawie testów materiału badawczego, który pozwoli zespołowi prof. Demenko udoskonalać narzędzie przetwarzania mowy. W przyszłości system będzie mógł wspomóc pracę policjantom pionu dochodzeniowego i technikom kryminalistycznym.





Powrót na górę strony