Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Warszawa/Poznań - Oficerowie, oficerowie prasowi

Data publikacji 24.07.2011
Wśród ponad setki promowanych na pierwszy stopień oficerski policjantów znalazła się także grupa mundurowych z Wielkopolski. Awansowani policjanci mieli zaszczyt uczestniczyć wczoraj w ceremoniale mianowania  podczas centralnych obchodów Święta Policji na Placu Zamkowym w Warszawie. Na stopień podkomisarza Policji mianowany został także nasz kolega Zbigniew Paszkiewicz.

ofpras

Wśród promowanych znalazł się także podkom. Zbigniew Paszkiewicz (pierwszy od lewej) z Zespołu Prasowego KWP w Poznaniu. Oblicze promowanego znane jest wielu Poznaniakom i nie tylko. "Nowy" podkomisarz służy w Policji 21 lat. Przez pierwsze 15 lat związany był z służbą ruchu drogowego, pracując kolejno w ogniwie patrolowym, pogotowiu wypadkowym, w końcu przy zadaniach z zakresu profilaktyki RD. Predyspozycje i kompetencje Zbyszka zostały zauważone przez przełożonych. Od 2005 roku rozpoczyna się nowy etap jego służby, praca w Zespole Prasowym KMP w Poznaniu. Pracując początkowo pod okiem starszego kolegi podinsp. Andrzeja Borowiaka, w roku 2007 - wówczas starszy aspirant Zbigniew Paszkiewicz zostaje reprezentantem Komendanta Miejskiego Policji w Poznaniu w zakresie działaności informacyjno - prasowej. W 2008 roku okazuje się, że nie tylko przełożeni „poznali się” na kompetencjach rzecznika. Zbyszek Paszkiewicz zostaje uhonorowany  prestiżowym wyróżnieniem „Medialnej 10-tki Wielkopolski”. To wyróżnienie przyznawane jest przez Wielkopolski Odział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wyróżniony stanął w jednym rzędzie z wieloma znamienitymi postaciami wielkopolskiego życia publicznego. Nagroda ta przyznawana jest przez środowisko dziennikarskie  osobom, które  legitymują się podczas codziennej współpracy szczególnym profesjonalizmem i życzliwością. Cechami, które wzbudzają szacunek odbiorców każdej informacji. W 2009 r.  asp. sztab. Zbigniew Paszkiewicz przeniesiony zostaje do Zespołu Prasowego KWP w Poznaniu, gdzie do Państwa dyspozycji pozostaje do dzisiaj.

Awans na pierwszy stopień oficerski to doniosłe wydarzenie, nominację właśnie na ten stopień – jako jedyną z katalogu wszystkich stopni – podpisuje Prezydent RP. Mianowanie następuje w oprawie specyficznego „mundurowego” ceremoniału. Rytuał ten nawiązuje do średniowiecznej tradycji rycerskiej - pasowania na rycerza. Ceremonia odbywa się przez dotknięcie przez generała policji, szablą lewego ramienia przyklękającego przed nim na jednym kolanie promowanego.  Po tej czynności świeżo mianowany oficer wstaje i przyjmuje od generała gratulacje. Przez nawiązanie do „rycerskości” od oficera danej formacji oczekuje się cech i zachowań, które charakteryzowały ten stan społeczny: honoru, odwagi, uczciwość, zdyscyplinowania, odpowiedzialności, bezpretensjonalności, szacunku dla tradycji, właściwego stosunku do podwładnych i przełożonych, udzielania pomocy słabszym, roztropności i sprawiedliwości czy wreszcie otwartości. Wierność tym cechom to etos oficerski, który powinien przekładać się na szacunek dla oficerskiego korpusu, równy szacunkowi, którym przed laty obdarzano rycerstwo.

Przynajmniej częścią  z tych cech charakteryzować się powinni także policjanci piastujący dość specyficzne stanowisko w policyjnych strukturach - rzecznicy i oficerowie prasowi.  Odpowiadają oni za całość informacji na temat „firmy”, które poprzez media docierają do odbiorców. Ich obowiązki to nie tylko udzielanie komunikatów, są oni także podstawowym ogniwem komunikacji pomiędzy kierownictwem organizacji a mediami, społeczeństwem czy wreszcie także… policjantami (komunikacja wewnętrzna). We współczesnym świecie to niebagatelna rola. Rzecznik powinien być świetnie poinformowany o tym, co i gdzie „w trawie piszczy”, nieodzowna jest dogłębna znajomość „firmy”. Jeżeli, wpiszemy w te cechy jeszcze optymalną dyspozycyjność oraz umiejętność zarządzania stresem oraz wiele dodatkowych obowiązków policyjnych rzeczników wynikających z „specyfiki wykonywanej służby”, okazuje się że to, wbrew pozorom, ciężka praca. Wielkopolski Komendant  Wojewódzki Policji inspektor Krzysztof Jarosz wielokrotnie wyrażał uznanie dla pracy wielkopolskich  rzeczników i oficerów prasowych. W dniu Święta Policji Komendant składa im podziękowania za ich wkład jaki wnoszą w dbałość o dobre imię Policjantów i instytucji, którą na co dzień reprezentują.
Powrót na górę strony