Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Izba Tradycji i Historii Policji

Data publikacji 18.07.2011
W środę 20 lipca 2011 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Izba Tradycji i Historii Policji przy KWP w Poznaniu. Izba powstała z inicjatywy podinsp. Zbigniewa Rogali – pasjonata i kolekcjonera większości eksponatów oraz przy bezpośrednim wsparciu Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Już niebawem miejsce to będzie ogólnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych historią naszej formacji i osób chętnych do obejrzenia zgromadzonych w Izbie pamiątek, ukazujących naszą służbę od chwili jej powstania w roku 1919.

Izba Tradycji i Historii Policji przy KWP w Poznaniu powstała przede wszystkim w oparciu o eksponaty zgromadzone przez jednego z naszych kolegów. Podinsp. Zbigniew Rogala, służący w garnizonie wielkopolskim od 27 lat, wstąpił do formacji kultywując tradycję swego ojca pełniącego wcześniej służbę w naszych szeregach. Od początku też zaczął gromadzić najdrobniejsze przedmioty i pamiątki związane z mundurem. Jego kolekcja, z każdym rokiem, rozrastała się o kolejne eksponaty. Mundury, motocykle, odznaczenia i fotografie wzbogacały jego zbiory. Kserokopie dekretów, ulotki, pamiątkowe tablice, a nawet sztandary, pozwalają dziś uchronić od zapomnienia czasy, w których żyli nasi poprzednicy. W zbiorach znalazły się także pojazdy policji państwowej, milicji obywatelskiej i policji, które niektórzy z nas jeszcze pamiętają, a których na drogach spotkać już nie można.

Zbiory podinsp. Zbigniewa Rogali, zbierane latami, wygrzebane z zakamarków, przekazane przez inne osoby, kupione z portali internetowych  zgromadzone zostały w salach budynku szkolnego przy ulicy Taborowej. Doszło do tego dzięki bezpośredniemu wsparciu i zaangażowaniu insp. Krzysztofa Jarosza Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, który będąc osobiście zainteresowanym powstaniem Izby, umożliwił wyeksponowanie całości kolekcji. Ekspozycja, którą niebawem można będzie zwiedzać z udziałem kustosza, udostępniona zostanie dla wszystkich chętnych.
Na próżno byłoby opisywać przedmioty zebrane w salach. Jest ich całe mnóstwo. Wśród nich znajduje się m. in. motocykl Junak M10m odwzorowany na oryginalnych częściach, będący jednocześnie najcięższym eksponatem. Cenną pamiątką jest także sztandar Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Poznaniu z 1947 roku, a także oryginalna tablica z napisem: Posterunek policji państwowej w Śremie, nosząca ślady uszkodzeń po łomie, który w rękach okupanta posłużył do odrywania jej ze ściany budynku. Obejrzeć można stanowisko dyżurnego, a w nim stary telefon, maszynę do pisania, kałamarz i mapę. Idąc dalej ujrzymy manekiny w umundurowaniu ORMO i ZOMO, w tym również spadochroniarza z całym ekwipunkiem. Są też miejsca upamiętniające naszych poległych kolegów, replika pomnika policjantów II RP woj. poznańskiego pomordowanych przez okupantów, a także nazwiska policjantów, którzy zginęli na służbie w tragicznych okolicznościach.



Dzisiaj insp. Krzysztof Jarosz przyglądał się ostatnim pracom w Izbie, która już wkrótce będzie ogólnie dostępna dla wielu zwiedzających. Korzystając z okazji już teraz zapraszamy Państwa do odwiedzin tego miejsca, które ukazuje losy naszej formacji od 1919 roku po dziś dzień.
Powrót na górę strony