Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Seminarium pt. "Prawne i kryminalistyczne aspekty zwalczania przestępczości zorganizowanej

Data publikacji 14.10.2011
dscf9305W dniach 12-13 października br. pod Poznaniem odbyło się seminarium pt. „Prawne i kryminalistyczne aspekty zwalczania przestępczości zorganizowanej”. Jego uczestnikami byli policjanci nadzorujący prace pionu kryminalnego z jednostek terenowych Policji województwa wielkopolskiego, kadra KWP w Poznaniu oraz zaproszeni goście wśród których wymienić należy przedstawicieli: prokuratur - Apelacyjnej, okręgowych i rejonowych, sądów oraz służb, które współdziałają z Policją w „walce” z szarą strefą.

Wśród prelegentów oprócz wymienionych przedstawicieli instytucji byli również wykładowcy wyższych uczelni. Jednym z zaproszonych gości był prof. zw. dr hab. Hubert Kołecki Kierownik Katedry Kryminalistyki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który wygłosił wykład na temat najnowszych metod dokonywania fałszerstw dokumentów. Szczególnie temat ten jest ważny dla służb pionu gospodarczego ale i również w walce z przestępczości samochodową, gdzie ujawniane są przypadku fałszowania dokumentów np. sprzedaży pojazdów.

Na podstawie najnowszych ujawnionych działań grup przestępczych z zakresu spraw gospodarczych i finansowych funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej oraz Izby Celnej z Poznania przedstawili ich modus operandi.

Uczestnikiem seminarium był również Kazimierz Olejnik prokurator krajowy w st. spoczynku, który jako ekspert i praktyk w dziedzinie świadka incognito przedstawił techniczne warunki prowadzenia przesłuchań.

W drugim dniu oprócz policyjnych ekspertów z dziedziny pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej aktywnie uczestniczyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Główny nacisk położony został na efektywność ujawniania działalności grup przestępczych specjalizujących się w kradzieżach. Specjaliści policyjni przedstawili najnowsze metody jakimi posługują się grupy dokujące najbardziej dokuczliwych dla społeczeństwa czynów karalnych. Na kanwie zakończonych czynności operacyjnych i procesowych zaprezentowano kierunki zainteresowań oraz sposób ich działania.

Praktyczne procedury stosowania kontroli operacyjnej, w świetle Ustawy z dnia 4 lutego 2011 roku o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw omówił prokurator Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Łukasz Biela.

Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji inspektor Krzysztof Jarosz dziękując wszystkim prelegentom i zaproszonym gościom za przybycie podkreślił, iż współpraca służb działających w sektorze ujawniania przestępstw kryminalnych i gospodarczych oraz ścigania ich sprawców pozwala – jak to widać na przykładzie Wielkopolski – uzyskiwać wymierne dla społeczeństwa efekty. Stwierdził ponadto, że nie bez znaczenia jest rola środowiska naukowego, które poszerza metodami badawczymi wiedzę zdobytą przez organy ścigania i wypracowuje dla nich istotne informacje, które można wykorzystać w procesie ujawniania działalności przestępczej.

Podczas minionego już seminarium pionu kryminalnego zrealizowano bardzo ważny cel – w jednym miejscu przedstawiciele służb i instytucji, które odpowiadają za cały proces walki z przestępczością zorganizowaną ina co dzień w różnych konstelacjach ze współpracują mogli podzielić się swoimi praktycznymi doświadczeniami.

dscf9304
dscf9307
dscf9305
Powrót na górę strony