Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie z taktyki metodyki prowadzenia postępowań przygotowawczych

Data publikacji 06.10.2011
logo kwp miniWielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu po dokonanej analizie poziomu kwalifikacji zawodowych wśród policjantów komórek dochodzeniowo – śledczych Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu polecił przeprowadzić szkolenie mające na celu utrwalenie wiedzy i umiejętności oraz wprowadzenie metod zwiększających poziom obsługi zdarzeń o charakterze przestępczym. Decyzja podjęta została również w oparciu o uwagi i sygnały napływające ze strony policjantów w zakresie prowadzonych postępowań przygotowawczych.

Zespół Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zorganizował przedsięwzięcie w temacie taktyki i metodyki prowadzenia postępowania przygotowawczego w sprawach karnych. We wrześniu odbyła się pierwsza część zajęć, podczas których poruszano podstawowe zagadnienia związane z procedurą karną.

k2Szkolenie podzielono na cztery panele zagadnieniowe. Pierwszy panel prowadził podinsp. Sebastian Cichocki – ekspert Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Poznaniu, który omawiał zasady postępowania związane z zabezpieczeniem majątkowym w trakcie prowadzonych postępowań przygotowawczych. Wskazał prawidłowości regulujące właściwy sposób postępowania policjanta w przypadku konieczności tymczasowego zajęcia mienia ruchomego lub zabezpieczenia majątkowego, przypomniał zasady deponowania dowodów rzeczowych oraz dalszego postępowania.

Drugi panel prowadzili prokuratorzy z Prokuratur Rejonowych Poznań – Stare Miasto, Poznań Nowe – Miasto, Poznań – Wilda, Poznań – Grunwald i Poznań – Jeżyce. Podczas zajęć omawiali błędy jakie występują w prowadzonych dochodzeniach i śledztwach oraz wskazywali sposoby ich unikania, a także odpowiadali na pytania uczestników szkolenia związanych z Taktyką i metodyką prowadzenia postępowań w sprawach karnych.

Trzeci panel poświęcony był zagadnieniom zawartym w Zarządzeniu nr 350 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 lipca 2003 r. w sprawie zbierania, gromadzenia, przetwarzania i opracowywania danych statystycznych o przestępczości oraz zamachach samobójczych i wypadkach tonięcia, który prowadziła podkom. Katarzyna Kruger z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KMP w Poznaniu. Podczas zajęć omawiano sposoby prawidłowego wypełniania formularzy Stp i wskazano na najczęściej popełniane błędy.

Panel czwarty prowadził podinsp. Tomasz Sibilski z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu, podczas którego przedstawił poprawny sposób sporządzania postanowienia o powołaniu biegłego, podał przykłady formułowania pytań do biegłych z różnych dziedzin oraz zaprezentował pożądany sposób przygotowania materiału dowodowego i porównawczego do badań. Wskazał również na najczęściej popełniane błędy w tej materii przez policjantów prowadzących postępowania przygotowawcze.

k1Od 4 października rozpoczęły się warsztaty praktyczne dotyczące przede wszystkim prowadzenia oględzin na miejscu zdarzenia, podczas których uczestnicy szkolenia w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach  wykonują czynności jak na realnym miejscu popełnienia przestępstwa. Każdy samodzielnie prowadził oględziny miejsca zdarzenia, i indywidualnie sporządzał protokół oględzin, ujawniając i zabezpieczając ślady kryminalistyczne. Efektem tych ćwiczeń ma być sporządzenie szkicu miejsca zdarzenia.Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych policjantów Wydziału Techniki Kryminalistycznej KMP w Poznaniu, którzy udzielali rad i wskazówek dotyczących właściwego procesowego zabezpieczenia śladów.

W zajęcia zostali zaangażowani również podinsp. Robert Łuczak – Komendant Komisariatu Policji Poznań – Północ oraz mł. insp. Przemysław Marciniak – Komendant Komisariatu Policji Poznań – Grunwald, którzy dzielili się swoim doświadczeniem związanym z prowadzeniem postępowań przygotowawczych. Ich zadaniem było wskazanie właściwego algorytmu postępowania policjanta w momencie otrzymania materiałów dot. zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, możliwości wnioskowania i dalszych czynności procesowych, w zależności od posiadanych lub wskazanych w zawiadomieniu dowodów popełnienia przestępstwa.
Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu na bieżąco zapoznaje się z przebiegiem szkolenia i jego efektami oraz osobiście udziela wskazówek dotyczących możliwości podniesienia jakości doskonalenia zawodowego policjantów. Szkolenia, utrwalając posiadaną przez policjantów wiedzę i wnosząc nowe elementy w tej kwestii, bez wątpienia wpłyną na podniesienie poziomu czynności policyjnych wykonywanych na miejscu zdarzeń.
Powrót na górę strony