Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP - Ćwiczenia OPP "Kąkolewo 2011"

Data publikacji 03.10.2011
bus miniCzterystu policjantów, ponad 50 lekkich i ciężkich radiowozów, a także funkcjonariusze z grup wsparcia ćwiczyli współdziałanie na lotnisku w Kąkolewie. Oddział Prewencji Policji w Poznaniu wspierany przez pluton konny i policyjną grupę antyterrorystyczną po raz kolejny brał udział w działaniach przygotowujących funkcjonariuszy do zbliżającego się EURO 2012. Ćwiczenia obserwował insp. Krzysztof Jarosz, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu oraz gość honorowy insp. Dieter Balcerek, przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Niemiec. Spotkanie Komendanta z policjantami było okazją do wręczenia nagród funkcjonariuszom osiągającym najlepsze wyniki w codziennej służbie.

Tegoroczne ćwiczenia Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu odbyły się na lotnisku w Kąkolewie, w okolicach Grodziska Wlkp. Prawie czterystu policjantów wyposażonych w policyjne tarcze, kaski i środki przymusu bezpośredniego ćwiczyło formowanie szyków zwartych i współdziałanie z tzw. grupami wsparcia. Istotą ćwiczeń była dokładność i precyzja, którą policjanci oddziału prewencji mają we krwi. Liczyło się także błyskawiczne wykonywanie poleceń, które podczas działań w sytuacjach o podwyższonym ryzyku, stanowią o sukcesie działania Policji i kontroli nad przebiegiem kolejnych, ewentualnych wydarzeń.

ma2
Ćwiczeniami przygotowującymi policjantów do Euro 2012 dowodził kom. Mariusz Pelec, Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu. To z jego ust płynęły kolejne komendy, które trafiając na tzw „pierwszą linię”, trzeba było natychmiast wykonać. W dyspozycji dowódcy była zarówno załoga armatki wodnej typu Tajfun, załogi w samochodach terenowych wyposażonych w automatyczne wyrzutnie gazów łzawiących, a także pluton konny z KMP w Poznaniu, przewodnicy psów służbowych i pluton wsparcia wyposażony w broń gładkolufową. Łącznie siły policyjne tego dnia liczyły prawie 400 policjantów. Krótkie i dynamiczne polecenia wykonywane były błyskawicznie i prawie bezbłędnie. Wpływ na efekt finalny działań miało duże zaangażowanie ze strony policjantów, którzy dawali z siebie wszystko, pomimo olbrzymiego wysiłku związanego z poligonem. Pojedyncze niedociągnięcia były natychmiast korygowane.

ma1Ćwiczenia w Kąkolewie i przygotowanie policjantów osobiście oceniał insp. Krzysztof Jarosz, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu. Komendant podkreślił, jak wielkie znaczenie w dzisiejszej Policji odgrywają służby prewencyjne, bezpośrednio odpowiedzialne za ład i porządek publiczny. Ich ranga i znaczenie nabrały kolejnego istotnego wymiaru związanego ze zbliżającymi się igrzyskami sportowymi. To właśnie od służby prewencji, jej funkcjonariuszy i kadry dowódczej zależeć będzie ocena, jaką międzynarodowa społeczność wystawi polskiej Policji za zabezpieczenie i przebieg EURO 2012.

 
Podczas spotkania, Komendant wyróżnił ponad 60 policjantów poznańskiego Oddziału Prewencji Policji, za osiągnięcia i wyniki uzyskiwane w codziennej służbie. Nagrody były kolejnych uznaniem dla trudu i zaangażowania funkcjonariuszy tej formacji. I choć służba ta nie w pełni jest doceniana przez społeczeństwo, to odgrywa zasadniczą rolę w bezpieczeństwie wewnętrznym każdego kraju. Nagrody otrzymali także funkcjonariusze kadry kierowniczej OPP w Poznaniu: Dowódca insp. Tomasz Kuszak i jego zastępcy kom. Mariusz Pelec oraz nadkom. Waldemar Piotrowski. Nagrodzonymi zostali także dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji mł. insp. Ryszard Biały i zastępca nadkom. Adam Hawran.
Działaniom w Kąkolewie przyglądał się także gość honorowy Dieter Balcerek, przedstawiciel niemieckiej Policji. Pan Balcerek przyjmując zaproszenie Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, miał okazję ocenić działania wielkopolskich służb prewencji i wymienić doświadczenia dotyczące realizacji przedsięwzięcia. Na co dzień insp. Dieter Balcerek pracując w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Niemiec odpowiedzialny jest za wyposażenie pododdziałów prewencji na terenie swojego kraju. Kolejnymi gośćmi byli: Maciej Cecuła, właściciel firmy Dąbex, który udostępnił teren lotniska w Kąkolewie i mł. insp. Dariusz Rusinek Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Wlkp.

Przemarsz pododdziałów zakończył oficjalną część spotkania. Kolejnym elementem był pokaz działania policyjnej grupy antyterrorystycznej z Poznania, która prowadząc symulowaną akcję związaną z porwaniem VIP-a, doprowadziła do jego uwolnienia i przetransportowania w bezpieczne miejsce. Akcja prowadzona była zarówno z ziemi, jak i z powietrza. Do uwolnienie zakładnika wykorzystano m.in. policyjny śmigłowiec, który z miejsca zdarzenia przetransportował VIP-a do strefy bezpieczeństwa. Transport odbywał się na 40 metrowej linie podwieszonej do helikoptera. Więcej o OPP Poznań poniżej galerii.
 


Oddział Prewencji Policji w Poznaniu

Ufają sobie wzajemnie, utrzymują dyscyplinę na najwyższym poziomie, potrafią działać w grupie, a zdecydowanie i zdolność podejmowania błyskawicznych decyzji zgodnych z prawem stanowi o sukcesie ich akcji. W ich działaniu nie ma miejsca na błędy, a jeżeli już się pojawią, to wyciągają z nich wnioski i unikają ich w przyszłości. Mowa o policjantach z poznańskiego Oddziału Prewencji Policji, którzy w potrzebie stoją na pierwszej linii zapewniając ład i porządek publiczny.

Większość z nich ma żony i dzieci, a tym samym życie rodzinne, które dla każdego człowieka stanowi jeden z priorytetów. Mają znajomych i przyjaciół, swoje zainteresowania i pasje, a także plany życiowe, które sukcesywnie realizują. Spełniają się w życiu prywatnym i cieszą się ze swych osiągnięć. Są zwykłymi ludźmi. Są także funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu - jednostki, która wymaga hartu ducha i … prawdziwie męskiego charakteru. Na co dzień patrolują najciemniejsze miejskie zakamarki, gdy trzeba zakładają kaski i ochraniacze, ręką chwytają po tarczę.

Służba w Oddziale Prewencji uważana jest za jedną z bardziej ryzykownych w Policji. Zabezpieczanie imprez sportowych i rozrywkowych z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników, prowadzenie pościgów za niebezpiecznymi przestępcami, realizowanie zadań związanych z operacjami policyjnymi oraz zapewnianie porządku i bezpieczeństwa w trakcie legalnych zgromadzeń to tylko jedne z wielu zadań pozostających w gestii funkcjonariuszy. Do zadań tych zalicza się także przywracanie porządku publicznego w przypadkach zbiorowego naruszenia prawa oraz codzienne patrolowanie polskich miast i miasteczek, aby ich mieszkańcy mogli spokojnie żyć i pracować. Tak, w dużym uproszczeniu można opisać rolę, jaką pełnią funkcjonariusze oddziałów prewencji w naszym kraju.
Specyfika służby w Oddziale Prewencji Policji jest jednak bardziej złożona. Praca ta wymaga olbrzymiego zdyscyplinowania i umiejętności współdziałania w grupie. Koleżeństwo i wzajemne zaufanie to jeden z elementów stanowiących o powodzeniu prowadzonych akcji. Bezbłędne realizowanie poleceń i wzajemna odpowiedzialność za kolegów stojących ramię w ramię, daje gwarancje bezpieczeństwa policjantów. Z drugiej natomiast strony pozwala na osiąganie celów związanych z zapewnieniem ładu i porządku publicznego. Policjanci mają świadomość, że od ich postawy, zaangażowania i profesjonalizmu w działaniu zależy wszystko. Że to oni, będąc na tzw. pierwszej linii, nie mogą zawieść, a tym samym nie mogą przynieść wstydu naszej formacji. Gdy zachodzi taka potrzeba, pomagają ludziom podczas klęsk żywiołowych. Narażają własne życie dla życia i zdrowia innych.

Nad przygotowaniem i wyszkoleniem policjantów czuwają instruktorzy z zespołu szkolenia OPP w Poznaniu. Policjanci, związani od lat z tą jednostką dbają o poziom wyszkolenia, zarówno fizycznego, jak i merytorycznego swych kolegów. Wychodząc z założenia, że „im więcej potu na poligonie, tym mniej krwi w boju”, ustawicznie dbają o „formę” policjantów reprezentujących ich jednostkę. Szkolą ich zarówno w kwestiach prawnych, jak i we współdziałaniu z innymi pododdziałami. Określają i przypominają taktyki działania, w tym również podczas corocznych szkoleń, w których udział biorą policjanci z całego województwa. Są nie tylko szkoleniowcami, są przede wszystkim starszymi kolegami, znającymi ten zawód i pomagającymi młodszym funkcjonariuszom w potrzebie.

Kolejnym, niezwykle ważnym czynnikiem stanowiącym o sukcesie działań Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu jest jego kadra kierownicza. Dowódca oddziału, jego zastępcy, dowódcy kompanii i plutonów to ludzie, którzy potrafią podejmować błyskawiczne decyzje, w zależności od zmieniających się sytuacji. Decyzje wiążą się zarówno z przestrzeganiem obowiązującego prawa, ale także z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo mieszkańców i podległych policjantów, uczestniczących w działaniach. Konieczność zapanowania nad emocjami, zachowania zimnej krwi i chłodnej oceny sytuacji pozwalają na podjęcie właściwej decyzji. Decyzji, od której zależy rozwój i przebieg danej sytuacji. Poznańskie kierownictwo Oddziału Prewencji Policji to ludzie zaprawieni „w boju”, doskonale znający swój fach, a jednocześnie pasjonaci zawodu.

Funkcjonariusze Oddziału Prewencji Policji to ludzie z charakterem. Ci, którzy choć trochę poznali specyfikę ich służby wiedzą, że w tym co robią są prawdziwymi znawcami.

{flv}cwiczenia-opp-w-poznaniu{/flv}
Powrót na górę strony