KWP - "Poznańska akademia policyjna"
Data publikacji 20.04.2011
Zainicjowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu cykl spotkań ma na celu zarówno przybliżenie studentom zasad funkcjonowania wielkopolskiej Policji, jak i omówienie występujących zagrożeń oraz możliwości poprawy bezpieczeństwa w sferach publicznej i osobistej.

W dalszej części spotkania przedstawicielka Zespołu Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu zaprezentowała szczegółowo zasady rekrutacji do służby, szczególne predyspozycje, którymi muszą się wykazywać kandydaci, oraz możliwości awansu w strukturach Policji.
Kolejnymi prelegentami byli instruktorzy Zespołu Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu oraz Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy zaprezentowali realizowany na terenie Wielkopolski program prewencyjny "Bezpieczna kobieta". Instruktorzy w profesjonalny sposób przedstawili sposoby radzenia sobie "płci pięknej" w sytuacjach niebezpiecznych dla życia i zdrowia. Podkreślali przy tym, że siła fizyczna potencjalnej ofiary przemocy, to ostanie ogniwo w schemacie działania, który uwzględnia następujące elementy zaczynając od najważniejszego:
- świadomość,
- psychologia,
- unikanie zagrożenia,
- siła fizyczna.

Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie wybranych stanowisk pracy funkcjonariuszy Policji. Zaprezentowano zakres działania Sztabu Policji oraz Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu. Studenci przez krótką chwilę mieli możliwość obserwacji środowiska pracy i rozmowy z policjantami realizującymi swe obowiązki w tych wysoce wyspecjalizowanych komórkach organizacyjnych Policji, które dodatkowo w normalnych warunkach są całkowicie niedostępne dla osób nie posiadających odpowiednich uprawnień.

Na zakończenie spotkania Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu przedstawił główne aspekty pracy służby odpowiedzialnej za informowanie społeczeństwa o efektach pracy policjantów i stanie bezpieczeństwa publicznego. Ponadto zwrócił szczególną uwagę na konieczność sprawnego funkcjonowania oficerów prasowych Policji w świecie zdominowanym przez media, w tym przede wszystkim elektroniczne i lokalne, oraz ich ważnej roli w kreowaniu wizerunku wielkopolskich policjantów.
Miła atmosfera spotkania, liczne pytania, rozwiewanie wielu wątpliwości, niedomówień i kreowanie świadomości na temat służby - nie pracy, oto w skrócie podsumowanie kolejnego z cyklu spotkań z poznańskimi studentami.
Studenci złożyli na ręce Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu podziękowania za przeprowadzone spotkanie.