Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kościan - Ukrył się w węglu

Data publikacji 19.01.2011
Osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości bardzo często stosują różnego rodzaju fortele mające odwlec ich penitencjarne odosobnienie. To najczęściej bezskuteczne próby, w policyjnych zespołach poszukiwań pracują doświadczeni policjanci, którzy „z niejednego pieca…” i nie jeden piec sprawdzali.  
Od początku roku policjanci z kościańskiego zespołu ds. poszukiwań zatrzymali już 22 osoby ukrywające się przed wymiarem sprawiedliwości. Łatwo obliczyć, że osoby takie zatrzymywane są  każdego dnia. Większość z zatrzymanych, poszukiwanych jest w związku sądowymi nakazami osadzenia ich w placówkach penitencjarnych. Każde z zatrzymań poprzedza szereg czynności operacyjnych, najpierw pozwalających  ustalić  miejsce pobytu osoby , a później przygotować jego zatrzymanie. Często poszukiwani robią wiele, aby odwlec odbycie kary.

Wczoraj,i kryminalni z zespołu poszukiwań osób, w miejscu zamieszkania zatrzymali 31 letniego mieszkańca Czempinia. Mający odbyć karę pozbawienia wolności mężczyzna wcale nie zamierzał poddać się wyrokom temidy. Przeszukanie pomieszczeń mieszkalnych posesji nie przyniosło żadnych rezultatów a współlokatorzy mężczyzny „wieki go nie widzieli”. Był wczesny ranek więc podejrzenia policjantów wzbudziła ilość pościelonych w domu łóżek, która o jedną sztukę przekraczała listę obecnych lokatorów. Policjanci nie dali z wygraną, w pomieszczeniu kotłowni z hałdy węgla w nienaturalny sposób wystawały buty. Okazało się, że poszukiwany przysypując węglem tułów nie skalkulował, że uniemożliwi mu to zamaskowanie wszystkich części ciała. Kiedy się umył i przebrał trafił do aresztu.

Zatrzymania osób poszukiwanych to niesłusznie często niedoceniana, w kontekście utrzymania bezpieczeństwa, dziedzina policyjnej aktywności. Kryminolodzy szacują, że znaczny procent przestępstw popełnianych jest właśnie przez osoby, które z różnych przyczyn ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości i organami ścigania. U niektórych z nich objawia się syndrom „wszystko jedno” związany z świadomością rychłego odosobnienia. To właśnie te osoby najczęściej  usiłują spędzić ostatnie wolne chwile na rozrywce.  Pieniądze na atrakcje pochodzą najczęściej z kolejnych przestępstw.
Powrót na górę strony